Jõulupühad on aasta üks rõõmsamaid ja oodatumaid aegu – see on hetk, mil saame olla koos lähedastega, nautida head seltskonda ja tähistada rahulikku pühaõhkkonda. Tihti aga kipub jõulude keskpunktiks saama rikkalik pidulaud, kus maitsvatest roogadest pole puudust. Ülesöömine on kerge tekkima.
Kuigi jõulutoit võib olla nauditav, võib liialdamine kergesti rikkuda nii tervise kui enesetunde. Ülesöömine toob tihti kaasa raskustunde, seedevaevused ja energiapuuduse, mis võivad varjutada pühade rõõmu. Samuti võib hiline ja raske söömine häirida und, mis on olulise tähtsusega, et saaksime nautida jõuluaega täies elujõus.
Seetõttu tasub pühade ajal pöörata tähelepanu sellele, kuidas oma ülesöömist tasakaalustada, et tunda end hästi nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt.
Miks tasub vältida ülesöömist jõulude ajal?
Ülesöömine pole tervislik
Ülesöömine jõulupühade ajal võib koormata seedesüsteemi, põhjustades raskustunnet, kõrvetisi ja isegi seedehäireid. Lisaks võib rikkalikult süsivesikuid ja rasva sisaldav toit mõjutada veresuhkru tasakaalu, tekitades energiakõikumisi, väsimust ja loidust. Samuti on hiline ja raske söömine üks peamisi põhjuseid, miks une kvaliteet pühade ajal halveneb – täis kõhuga on raskem uinuda ning uni võib olla rahutu.
Ülesöömine tekitab kehva enesetunde
Ülesöömine jätab tihti ebameeldiva raskustunde, mis võib rikkuda kogu päeva. Lisaks sellele langeb energiatase, sest keha kulutab suure osa oma ressurssidest toidu seedimisele. Selle tulemusena võib tunduda, et pühade ajal puudub energia tegeleda kõige muuga, mis jõulud eriliseks teeb – rõõmu ja ühenduse loomine lähedastega jääb tagaplaanile.
Ülesöömine rikub peo kvaliteedi
Kui pühade keskmes on vaid toit, võib see vähendada teiste oluliste tegevuste, nagu ühised mängud, jalutuskäigud ja mõnusad vestlused, väärtust. Selle asemel, et keskenduda pidevale söömiselauas istumisele, võiks jõulude ajal rohkem rõhku panna kvaliteetsele ajaveetmisele koos lähedastega – see loob tugevamaid sidemeid ja toredamaid mälestusi.
Mõõdukas söömine aitab nautida jõule täies ulatuses, ilma et peaks pärast muretsema halva enesetunde või rikutud une pärast.
Kuidas vältida ülesöömist?
Keskendu inimestele, mitte ainult toidule
Jõulupühad on ideaalne aeg, et luua lähedastega mälestusi ja nautida üksteise seltskonda. Selle asemel, et kogu rõhk oleks toidul, võiks rohkem aega pühendada koos olemisele.
- Seltskonna nautimine: Vestelge lähedastega, jagage meenutusi ja loodud mälestusi. Jõulude ajal on eriti tähtis luua tugevam side pereliikmete ja sõpradega.
- Ühised tegevused: Kaasake kõiki erinevatesse tegevustesse – mängige lauamänge, korraldage jalutuskäike värskes õhus, vaadake koos jõulufilme või meisterdage midagi lastega. Need hetked loovad tõeliselt väärtuslikke mälestusi.
- Mõtestatud ajaveetmine: Mõelge, kuidas pühad saaksid olla rohkem seotud inimeste ja vähem toiduga, mis ahvatleb ülesöömisele. Lõbusad tegevused ja soojad vestlused on midagi, mis jääb meelde palju kauem kui ülevoolavad pidusöögid.
Planeeri sööki ja söömise aega
Teadlik toidukordade planeerimine aitab vältida liigset söömist ja tagada parema enesetunde.
- Mitte liiga hilja õhtul: Jõuluõhtul võiks vältida hilisõhtust söömist, sest see võib rikkuda une ja põhjustada seedevaevusi. Parem on planeerida suuremad toidukorrad varem õhtul.
- Portsjonite jälgimine: Selle asemel, et süüa suuri koguseid, proovi väiksemaid portsjoneid ja vali kergemaid roogasid. Nii saad nautida kõike, ilma et tunneksid pärast raskustunnet.
- Teadlik söömine: Naudi toitu aeglaselt ja rahulikult, keskendudes maitsetele ja hetkele. Kiirustamata söömine aitab märgata keha täiskõhutunnet ning väldib ülesöömist.
Sellised lihtsad sammud aitavad muuta jõulupühad nauditavamaks ja tervislikumaks, ilma et peaksid millestki olulisest loobuma.
Milliseid harjumusi võiks pühade ajal arendada?
Liikumine ja aktiivsus, et ülesöömist tasakaalustada
Pühade ajal ei pea kogu aeg laua taga istuma – liikumine lisab energiat ja hoiab enesetunde hea.
Jalutuskäigud: Pärast sööki tehke pere või sõpradega kerge jalutuskäik õues, isegi kui see on vaid lühike tiir õuealal või tänaval.
Venitusharjutused: Püsti tõustes venitage koos selga, käsi ja jalgu – kasvõi mõned lihtsad harjutused ergutavad vereringet.
Tantsimine: Lülitage sisse jõulumuusika ja tantsige koos elutoas – see on lõbus, liikumist soodustav ja kõigile sobiv tegevus.
Lauamängud füüsilise lisandiga: Mängige mänge, mis sisaldavad väikseid füüsilisi liigutusi, näiteks "Alias" koos pantomiimidega või "Twister."
Pausid toidukordade vahel, et ülesöömist vähendada
Üks oluline harjumus, mida arendada, on lubada kehal toitu rahulikult seedida, enne kui uuesti sööma asuda.
- Toidukordade vahed: Planeerige toidukorrad nii, et nende vahel oleks piisavalt aega. See annab kehale võimaluse seedida ja väldib ülesöömist.
- Snäkkimise vältimine: Pühade ajal võib tekkida kiusatus pidevalt midagi näksida, kuid teadlikult snäkkidest hoidumine aitab parandada enesetunnet ja seedimist.
Rõõm lihtsamatest asjadest
Pühade tõeline võlu peitub koosolemises ja emotsioonides, mitte toidus.
- Keskendu emotsioonidele: Võtke hetk, et nautida siirast rõõmu lähedaste seltskonnast, soojust ja armastust. Pühade mälestused tekivad hetkedes, mitte taldrikutäites.
- Koosolemise rõõm: Mängige koos mänge, vaadake läbi vanu fotosid või jagage naljakaid lugusid – need hetked loovad väärtuslikke sidemeid ja rõõmu, mis kestavad kaua pärast pühade lõppu.
Need väikesed, kuid olulised harjumused aitavad muuta pühad tervislikumaks, tasakaalukamaks ja meeldejäävamaks.
Naudi jõule hea enesetundega
Pühad on aeg rõõmustamiseks, lähedaste seltskonna nautimiseks ja mälestuste loomiseks. Proovi läheneda pühadele teadlikumalt – keskendudes rohkem inimestele ja koosveedetud hetkedega seotud tegevustele kui pelgalt toidule.
Ülesöömisest hoidumine aitab hoida enesetunde kergema ja energiataseme kõrgemana, võimaldades nautida pühasid täiel rinnal. Targemad valikud ja tasakaalukam suhtumine aitavad luua pühadeaega, mis on täis rõõmu, soojust ja väärtuslikke mälestusi, mida meenutada veel kaua aega hiljem.
Bitterid kui tõhusad isu reguleerijad
Bitterid on käsitsi tehtud mõrutaimede ekstraktid, milles on 8 erinevat seedimist toetavat taime: emajuur, takjajuur, võilillejuur, artišokk, piparmünt, apteegitill, kadakamari, ingver.
Mõru maitse lülitab magusatungi ajus välja
Teadusuuringud on välja selgitanud, et mõru maitse sõna otseses mõttes lülitab välja ajus retseptorid, mis on seotud tungiga suhkru järele ja põhjustavad magusaisu. Liigset isu põhjustab just aju ning bitterid aitavad ajukeemiat reguleerida viisil, mis teeb selle vähem tundlikuks suhkru hulluksajavale mõjule.
Mõrutaimed reguleerivad ka näljatunnet ning isusid
Lisaks aitavad mõrutaimed huvitaval viisil reguleerida greliini ehk näljatunde hormooni – lühiajaliselt ergutavad nad korraks isu, kuid peale esmast käivitust isu pikemas perspektiivis hoopis väheneb. Seega aitavad bitterid ülesöömist vältida ning taastada normaalse näljatunde õiges proportsioonis. Samuti aitavad bitterid seedida ning toidust rohkem toitaineid kätte saada, mistõttu organism on väiksemas toitainete näljas ning võib rahulikult kätte saadud vajalikke aineid nautida. Hea seedimise puhul omastab organism toidust paremini kõik toitained ning keha ei jää vitamiinipuudusesse, mis tekitab ülemääraseid isusid.
Seetõttu võib öelda, et bitterid on suurepärane relv erinevate isude kontrolli all hoidmiseks.
Klientide kogemused bitteritega isude vähendamisel
IVI KURG
„Ma pean tunnistama, et vahel läheb ikka meelest ära ja mõnikord jääb vahele. Aga olen täheldanud, et magusaisu on tohutult vähenenud ja üldse mingid suvalised isutamised ka. Need on peamised asjad, mis kohe pähe tulevad.“ELE-REET EHELAID
„Seoses sellega, et ilmselt sain toidust rohkem kätte, vähenes minu lõputu söömine kõvasti, kui varem ma olin alati enne magama minekut näljas ja pidin midagi näksima, siis see kadus täiesti. Nii, et rahakotti hoiab ka lõpuks kokku, kui ei pea nii palju sööma enam 😃“