märts 23, 2024

Keefiri kasulikkus ja tervendavad omadused - põhjalik ülevaade superjoogi imelisest mõjust

Keefiri kasulikkus seisneb seedimise parandamises, kolesterooli, vererõhu ja põletikulisuse alandamises, antibakteriaalses toimes, immuunsüsteemi parandamises, laktoositalumatuse vähendamises, vähist taastumise toetamises ning paljus muus.

Mis on keefir?

Keefir on kääritatud piim, mis on toodetud keefiriteradest. Need sisaldavad spetsiifilist ja keerulist sümbiootilises ühenduses elavate bakterite ja pärmide segu. Keefiri toiteväärtus varieerub sõltuvalt piima koostisest, kasutatud terade mikrobioloogilisest koostisest, käärimisajast/temperatuurist ja säilitustingimustest.

Viimasel ajal on keefir tekitanud suurt huvi teadusringkondades, kuna sellel on palju kasusid tervisele. Mitmed teadusuuringud näitavad, kuidas keefiril on tervendav mõju. Läbi aegade on keefirit kirjeldatud kui probiootilist jooki, mis edendab tervist ja mida on samal ajal lihtne ja odav kodus ise valmistada.

Keefiri regulaarset tarvitamist on seostatud seedimise ja laktoositaluvuse paranemisega, antibakteriaalse toimega, kolesterooli vähenemisega, vererõhu alanemisega, veresuhkru parema kontrolliga, vähivastase ja põletikuvastase toimega ning allergiate paranemisega.

Keefiri kasulikkus tervisele - palju erinevaid kasusid

Keefir on toitaineterikas

Valmiskääritatud keefir sisaldab rikkalikult vitamiine. Vitamiinisisaldus oleneb kasutatava piima kvaliteedist, keefiri terades leiduvatest mikroorganismidest ja valmistusviisist. Keefir sisaldab vitamiine B1, B2, B5, C, A ja K ning karoteeni. Käärimisprotsessi käigus suureneb B6, B12, B9, B7, B1 ja B2 kontsentratsioon.

Mineraalidest on keefir hea magneesiumi, kaltsiumi ja fosfori allikas. Lisaks leidub kefiris selliseid mineraale nagu tsink, vask, mangaan, raud ja molübdeen.

Keefiri mikrobioogiline kooslus

Keefiri kasulikkus seisneb eelkõige selle rikkalikus mikrobiootilises koosluses. Keefiris ja selle terades sisalduv mikrobioota sisaldab arvukalt piimhappe- ja äädikhapperühmadest pärit bakteriliike, kasulikke pärme ja seeni, mis kokku tekitavad keerulise sümbiootilise koosluse. Selles koosluses toodavad pärmid vitamiine, aminohappeid ja muid bakterite jaoks olulisi kasvufaktoreid. Samuti kasutatakse bakterite ainevahetusprodukte pärmseente energiaallikana.

Keefiris sisalduvate erinevate bakteriliikide arv ulatub 22-st 61-ni. Enamik neist mikroobidest kuuluvad bakteriperekondadesse Lactobacillus ja Acetobacter, kusjuures eriti levinud on sellised Lactobacillus liigid nagu L. kefiranofaciens, L. kefiri ja L. parakefiri. Lisaks on keefiris suur pärmipopulatsioon, peamiselt perekondadest Saccharomyces ja Kluyveromyces. Keefiris sisalduvate elusate mikroobide sisaldus on muljetavaldav ning koosmõjus on neil tervisele tugev mõju. Keefiri mikroobne koostis varieerub ka sõltuvalt keefiri terade päritolust, töötlemisel kasutatud erinevatest tehnikatest, ruumitemperatuurist, kasutatava piima liigist ja koostisest, säilitustingimustest jne.

Keefiri kasulikkus tervisele

Keefiril on lai valik olulisi tervisele kasulikke omadusi. See võib aidata ravida juba tekkinud terviseprobleeme või hoida head tervist ja ennetada haigestumisi. Tervisele on kasulikud kääritamisel tekkivad erinevad bioaktiivsed ühendid ning mitmekesine bakterikooslus, mis inimese organismiga sünergias aitab tervist toetada.

Keefiri kasulikkus tervisele

Keefir ja laktoositalumatus

Piimatooted sisaldavad piimasuhkrut ehk laktoosi ning suur osa inimesi ei seedi laktoosi hästi, kuna ei tooda piisavalt selleks vajalikku ensüümi. Keefiriterad sisaldavad laktoosi lagundavat ensüümi ning kääritamisprotsessi käigus söövad bakterid suure osa laktoosist ära. Seega sisaldab keefir vähem laktoosi ning võib paremini sobida ka laksoositalumatutele.

Kuid see pole ainuke mõju – uuringud on näidanud, et keefiri tarvitamine aitab parandada laktoosi seedimist ning vähendada sellest tulenevaid sümptomeid. Seega ei pea laksoositalumatuse puhul keefirit kartma – võimalik, et see hoopis aitab!

Keefiri antibakteriaalsed omadused

Keefiri kasulikkus on tõestatud bakteriaalsete infektsioonide puhul. Keefir aitab võidelda erinevate halbade bakteritega, näiteks nagu Salmonella, Shigella, Staphylococcus, Helicobacter pylori, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Listeria monocytogenes, Streptococcus pyogenes. Keefir on ka võimas abivahend võitlemaks kandida pärmseene vohamise vastu.

Keefir aitab kolesterooli alandada

Keefir aitab vana sappi organismist väljutada ning turgutab maksa tootma juurde värsket sappi. Sellega seoses väljub organismist ka kolesterool ning stabiliseerub selle tase.

Keefiris sisalduvad probiootikumid aitavad soolestikus mikrobioomi kooslust. Tervemat mikrobioomi seostatakse parema ainevahetusega ning vähenenud riskiga südame-veresoonkonna haigusteks. Mõned uuringud viitavad sellele, et probiootikumid võivad langetada LDL ("halva") kolesterooli ja tõsta HDL ("hea") kolesterooli taset, lõhustades sapisoolasid, mis omakorda mõjutab kolesterooli ainevahetust. Keefiri kasulikkus seisneb seega kolesterooli tasakaalustamises.

Keefir on rikas ka bioaktiivsete ühendite, sealhulgas peptiidide poolest, mis tekivad fermentatsiooniprotsessi käigus. On näidatud, et mõnel neist ühenditest on kolesterooli alandavad omadused. Need võivad pärssida kolesterooli imendumist soolestikus või kiirendada kolesterooli lagunemist organismis.

Keefir parandab seedimist

Keefiri kasulikkus seedimisele tuleb selle probiootiliste ainete sisaldusest ja käärimisprotsessi käigus tekkivatest kasulikest jääkainetest. Tulemuseks on parem seedimine, parem laktoositaluvus ja soolestiku mikrobioomi tugevdamine.

Keefiris sisalduvad probiootilised mikroorganismid taluvad hästi mao happelisi tingimusi ja sapisoolasid. See võimaldab neil jõuda soolestikku, kus nad saavad avaldada oma kasulikku mõju. Head bakterid kinnituvad soolestiku limaskestale ning toodavad aineid, mis pärsivad halbade bakterite vohamist. Keefiri koostis, sealhulgas selle mikrobioloogiline ja keemiline koostis, parandab soolestiku keskkonda ja toetab soolestiku mikrobioomi tasakaalu.

Keefir parandab immuunsüsteemi toimimist

Uurides keefiri kasulikkust immuunsüsteemile, on mitmes uuringus ja ülevaates rõhutatud selle võimalikku kasu tänu selle rikkalikule probiootikumide sisaldusele. Keefiril on oluline roll immuunsüsteemi parandamisel. Tsütokiinid on rakkude poolt toodetud valgud, mis aitavad rakkudel omavahel suhelda ning need võivad olla nii põletikku tekitava kui rahustava mõjuga. Keefir mõjutab tsütokiinide tootmist positiivses suunas ning rahustab liigset põletikutekitamist ning immuunsüsteemi ülereageerimist, mis toimub autoimmuunhäirete korral. Samaaegselt tõstab see immuunsüsteemi võimekust adekvaatselt toimida infektsioonide ja viiruste kaitseks. Suur osa keefiri kasulikkusest immuunsüsteemile tuleb tõenäoliselt tänu mikrobioomi koosluse parandamisele kõhus.

Vaimne tervis

Keefiri kasulikkus vaimsele tervisele

Keefiri kasulikkus vaimsele tervisele tuleb tänu soolestiku ja aju vahelisele seosele. Keefiris sisalduvad probiootikumid mõjutavad kesknärvisüsteemi, reguleerides ajukeemiat, stressireaktsiooni ja mälu. Keefir aitab kaasa närvisüsteemi normaalsele toimimisele, pakkudes märkimisväärsel hulgal kasulikke baktereid, mis aitavad parandada meeleolu ja vähendada ärevuse sümptomeid. Soolestik ja aju on omavahel tihedas seoses ning soolestiku tervis aitab vähendada depressiooni ning tunda ennast rahulikumana.

Loe ka täpsemalt mikrobioomi rollist depressiooni ja ärevushäirete leevendamisel.

Keefir aitab kontrollida kaalu

Keefir parandab heade bakterite kooslust soolestikus ning parandab soolestiku tervist, ainevahetust ja rasvade ladustamist. Ainevahetuse parandamine aitab kaasa kaalujälgimisele, suurendades keha võimekust rasvu ja suhkruid tõhusamalt töödelda. Keefiri tarvitamine kehakaalu kontrollimiseks peaks olema üks osa tasakaalustatud toitumisest ja tervislikust eluviisist.

Proofi keefirit koos bitteritega, mis vähendavad magusaisu!

Luude tervis

Keefir sisaldab K2-vitamiini ja kaltsiumi, mis on luude jaoks olulised toitained. Need toitained aitavad ennetada osteoporoosi, parandades kaltsiumi imendumist ja luutihedust.


Keefir toetab vähist taastumist

Keefir on pälvinud tähelepanu oma potentsiaalsete vähivastaste omaduste tõttu. Uuringute ülevaade näitab, et keefir võib mängida rolli vähktõve ennetamisel ja ravimisel. Need näitavad järjekindlalt keefiri kasulikku mõju erinevatele vähivormidele, näiteks rinna-, jämesoole-, naha- ja maovähile, leukeemiarakkudele ja erinevatele sarkoomidele. Arvatakse, et keefiri bioaktiivsed komponendid, nagu peptiidid ja polüsahhariidid, aitavad kaasa nendele vähivastastele toimetele, tõenäoliselt kasvajarakkude paljudemise pidurdamise ja nende rakkude tapmise kaudu.

Keefiri kasulikkus vähile

Antimikroobne mõju

Keefir on tuntud oma antimikroobse toime poolest, mis on tingitud selle mitmekesisest mikroobikoostisest koostisest. Head mikroobid toodavad aineid, mis pärsivad kahjulike bakterite ja seente kasvu, aidates seega võidelda infektsioonide vastu.

Keefiri mikroorganismide antimikroobne toime võib tuleneda erinevatest toimeviisidest. Pakutud mehhanismide hulgas on mikroorganismide võime kinnituda soole epiteelile, mis takistab patogeenide kinnitumist. Keefirist isoleeritud bakteritel ja pärmidel on näidatud in vivo ja in vitro antimikroobset toimet enteropatogeensete bakterite ja rikastavate seente vastu.

Põletikuvastane mõju

Keefiris olevad probiootilised bakterid ja pärmid vähendavad põletikku.

Imuunsüsteemi moduleerides: Keefir tasakaalustab immuunsüsteemi ja paneb selle toimima põletikuvastaselt. See mõjutab signaalvalkude ehk tsütokiinide tootmist, mis mängivad olulist rolli immuunvastuses, aidates vähendada kroonilist põletikku.

Soolestiku tervise parandamine: Keefiris sisalduvad probiootikumid parandavad soolestiku tervist, soolebarjääri funktsiooni ja muudavad soolestiku mikrobiootilist koosseisu. Soolestiku mikrobioota koostis on seotud põletiku vähenemisega mitte ainult soolestikus, vaid kogu kehas.

Põletikumarkerite vähendamine: Uuringud on näidanud, et keefiri tarbimine võib viia spetsiifiliste põletikuliste markerite taseme vähenemiseni veres. Nende markerite hulka kuuluvad C-reaktiivne valk (CRP), tuumornekroosifaktor-alfa (TNF-α) ja interleukiin-6 (IL-6), mida tavaliselt seostatakse põletikuliste haigustega.

Mõju kroonilistele haigustele: Tänu oma põletikuvastasele toimele on uuritud keefiri potentsiaali krooniliste põletikuliste haiguste ennetamisel või ravimisel - näiteks südamehaigused, diabeet ja teatud autoimmuunhaigused.

Ilusam nahk

Kuna keefir vähendab põletikku terves kehas, väljendub see ka särava nahaga. Tasakaalustatud soolestiku mikrobioom võib aidata leevendada selliseid probleeme nagu ekseem, akne ja psoriaas. Keefiri kasulikkus nahale tuleb nii seespidisest kui välispidisest tarvitamisest.

Keefiri antimikroobsed omadused takistavad kahjulike bakterite ja pärmseente kasvu nahapinnal. See võib aidata ravida aknet ja nahainfektsioone.

Keefiri kasulikkus nahale

Mõned uuringud näitavad, et keefiri tarvitamine võib parandada naha niiskustaset ja tugevdada naha barjääri tugevust. See on oluline naha tervise säilitamiseks ning kuivuse ja ärrituse vältimiseks.

Keefir sisaldab antioksüdante, mis kaitsevad nahka vabade radikaalide ja keskkonnasaasteainete põhjustatud kahjustuste eest. See aitab aeglustada naha vananemisprotsessi ning ennetada enneaegseid kortse.

Lisaks on uuritud keefiri kasutamist otse nahal. Keefiris sisalduv piimhape alfa-hüdroksühape (AHA) koorib õrnalt nahka. See aitab eemaldada surnud naharakud, soodustades siledamat ja säravamat jumet. Keefiris sisalduv piimhappe kooriv toime võib aidata parandada ka naha tekstuuri ja tooni, vähendades peeneid jooni, kortse ja naha värvimuutusi. Keefir on ka hea rasvade ja valkude allikas, aidates niisutada nahka, jättes selle pehmeks ja niisutatuks.

Keefiris sisalduvad probiootikumid aitavad tasakaalustada naha mikrobioomi, soodustades kasulike bakterite kasvu ja pärssides kahjulikke mikroorganisme. See tasakaal on oluline naha tervise säilitamiseks ning võib aidata vähendada akne ja muude nahainfektsioonide esinemist.

Keefiri kasulikkus selliste seisundite puhul nagu ekseem, rosacea ja tundlik nahk tuleb tema põletikuvastastest omadustest, mis leevendavad ärritunud nahka.

Mõned keefiri komponendid võivad aidata kiirendada naha paranemisprotsessi, aidates parandada nahakahjustusi, mis on tekkinud lõikuste, hõõrdumiste või põletuste tagajärjel.

Kodus isetehtud keefir on 10x võimsam, kui poe oma

Ise kääritatud keefiri kasulikkus on palju võimsam, kui poe omal. Isetehtud keefir võib sisaldada 60-70 erinevat bakteritüve kõrgetes kogustes, poes tehtud aga vaid 6-7 tüve. Loe lähemalt võimsate Ketosana keefiriterade kohta.

Ära unusta ka bittereid!

Bitterid

Bitterid ja probiootilised toidud sobivad kokku nagu valatult – üks toetab teist. Bitterid käivitavad kõik sinu seedeelundid – maohappe, seedeensüümide ja sapi tootmise. See loob headele bakteritele õige keskkonna, kus kasvada. Nii nagu ei saa akvaariumikala terveks ravida kui ta elab mustas vees, on bakteritele õige keskkond väga oluline. Bitterid puhastavad ja toetavad ka meie keha ühe olulisemat organit, maksa. Võta bittereid enne iga sööki ning sinu soolestikku ei jää kauaks seisma seedimata toitu ning omandad kõik vajalikud toitained paremini. Mõrudad taimed võiks käia iga inimese hea seedimishügieeni juurde!

Kasutatud lingid:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2016.00647/full

https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/milk-kefir-nutritional-microbiological-and-health-benefits/1393DC2B8E5F08B0BE7BD58F030D387B

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/81/3/267/6652871

https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/milk-kefir-nutritional-microbiological-and-health-benefits/1393DC2B8E5F08B0BE7BD58F030D387B

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23621727/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030222001205

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram