Artikli sisu
Mis põhjustab vastupandamatut magusaisu ja kuidas seda ometi vähendada? Magusaisu on tuttav tunne paljudele – see võib tekkida ootamatult või olla pidev kaaslane, mis muudab elu tervisliku elustiili poole pürgimisel keerulisemaks. Kuigi väike maiustus võib aeg-ajalt tuju tõsta, võib liigne suhkru tarbimine avaldada negatiivset mõju meie kehakaalule, energiatasemele ja üldisele tervisele. Tundub, et mida rohkem magusat sööme, seda tugevamaks muutub magusaisu, mis viib sageli ülesöömise ja veresuhkru tasakaaluhäireteni.
Arikkel käsitleb miks tekib magusaisu, millist mõju see meie kehale avaldab ja milliseid lihtsaid, kuid tõhusaid strateegiaid saab kasutada selle kontrolli alla saamiseks. Alates tervislikest toitumisvalikutest kuni teadliku söömiseni – siit leiad praktilisi nõuandeid, kuidas oma isu juhtida ja tervist toetada, ilma et peaksid loobuma kõigest, mis maitseb magusalt.
Magusaisu põhjused
Magusaisu põhjuseid on mitmeid, ulatudes bioloogilistest teguritest kuni meie igapäevaste harjumuste ja keskkonnani. Magusa söömine vabastab ajus dopamiini – heaolutunnet tekitava hormooni, mis võib viia sõltuvuslaadse reaktsioonini. Mida rohkem magusat tarbime, seda rohkem keha seda järgmist korda nõuab. Vaatame lähemalt mõningaid peamisi põhjuseid, miks magusaisu tekib.
1. Bioloogilised põhjused
Veresuhkru kõikumised on üks suurimaid magusaisu tekitajaid. Kui me sööme rafineeritud süsivesikuid või suhkrut sisaldavaid toite, tõuseb meie veresuhkur kiiresti ja kukub sama kiiresti tagasi, tekitades vajaduse uue suhkrulaengu järele. Ka hormoonid, nagu insuliin ja kortisool, mõjutavad magusaisu. Näiteks stressi korral vabanev kortisool võib suurendada soovi süüa suhkru- ja rasvarikkaid toite.
2. Psühholoogilised põhjused
Magusaisu võib olla seotud ka meie emotsioonide ja psühholoogilise seisundiga. Paljud kasutavad maiustusi enesetunde tõstmiseks, olgu siis stressi, kurbuse või väsimuse leevendamiseks. Selline "emotsionaalne söömine" võib aja jooksul muutuda harjumuseks, mis sunnib magusat otsima igal raskel hetkel.
3. Keskkond ja toidukultuur
Meie ümber on pidevalt kättesaadavad kõrge suhkrusisaldusega tooted, alates kohvikutest kuni toidupoodideni. Reklaamid ja sotsiaalmeedia toidavad magusaisu, pakkudes pidevaid kiusatusi. Samuti on sotsiaalsed ja kultuurilised harjumused tihti seotud magusa tarbimisega – pidustused, sünnipäevad ja muud sündmused pakuvad rohkelt magusaid ahvatlusi.
Sellised tegurid loovad soodsa pinnase magusaisu tekkeks ja võivad muuta selle ületamise keeruliseks. Õnneks on mitmeid viise, kuidas oma isu kontrollida ja tervislikke valikuid teha.
Magusaisu mõju tervisele
Kuigi väike kogus maiustusi ei pruugi kohe tervist kahjustada, võib pidev magusa tarbimine avaldada organismile tõsiseid pikaajalisi tagajärgi. Siin on peamised viisid, kuidas liigne suhkru tarbimine võib meie tervist negatiivselt mõjutada:
1. Kaalutõus ja rasvumine
Liigne suhkru tarbimine on otseselt seotud kaalutõusuga. Suhkrurikkad toidud ja joogid annavad küll palju kaloreid, kuid ei paku samal ajal piisavalt toitaineid ega püsivat täiskõhutunnet. See tähendab, et sööme sageli üle, mis omakorda suurendab rasvumise riski. Lisaks muundab keha liigse suhkru rasvaks, mis koguneb peamiselt kõhupiirkonda ja suurendab südame-veresoonkonnahaiguste riski.
2. Veresuhkru tasakaalustamatus ja diabeedirisk
Kui tarbime palju suhkrut, hakkab meie keha tootma suurel hulgal insuliini, et veresuhkur normi piires hoida. Aja jooksul võib pidev insuliini kõikumine viia insuliiniresistentsuseni, mille tagajärjeks on kõrgenenud risk II tüüpi diabeedi tekkeks. Diabeediga kaasnevad mitmed tüsistused, sealhulgas neeruprobleemid, närvikahjustused ja südamehaigused.
3. Hambaprobleemid
Liigne suhkru tarbimine põhjustab sageli ka hambakaariest. Suhkur soodustab kahjulike bakterite paljunemist suus, mis toodavad happeid, mis omakorda kahjustavad hambaemaili. Pidev magusa söömine ilma hammaste puhastamiseta võib viia tõsiste hambaprobleemideni.
4. Vaimne ja füüsiline heaolu
Magusa liigtarbimine võib mõjutada ka meie energiataset ja vaimset tervist. Esialgu võib suhkur anda kiire energialaengu, kuid see langeb varsti, jättes meid väsinud ja loidud. Lisaks on uuringud näidanud, et suhkru liigne tarbimine võib suurendada ärevuse ja depressiooni riski. Tugevad veresuhkrukõikumised võivad muuta meeleolu ebastabiilseks ja mõjutada keskendumisvõimet.
Liigne magusa tarbimine võib seega avaldada tervisele mitmekülgset ja tõsist mõju. Kui teadvustada, kuidas suhkru liigne tarbimine meid mõjutab, on lihtsam astuda samme oma magusaisu vähendamiseks ja tervislikuma elustiili poole püüdlemiseks.
Magusaisu vähendamise strateegiad
Magusaisu ohjeldamine võib alguses tunduda keeruline, kuid teadlike ja järjepidevate sammudega on võimalik oma isu paremini kontrollida. Siin on mõned tõhusad strateegiad, mis aitavad magusaisu vähendada ja toetavad tervislikumat elustiili.
1. Tasakaalustatud toitumine
Veresuhkru tasakaalu hoidmine on magusaisu kontrollimiseks hädavajalik. Kui meie toidukorrad on tasakaalus ja sisaldavad kõiki vajalikke makrotoitaineid (süsivesikuid, rasvu ja valke), on energiatasemed ühtlasemad ja magusaisu väiksem. Püüa lisada igale toidukorrale piisavalt:
- Valke (nt kana, kala, kaunviljad), mis pikendavad täiskõhutunnet ja stabiliseerivad veresuhkrut.
- Rasvu (nt pähklid, seemned, oliiviõli), mis aeglustavad toidu seedimist ja vähendavad magusaisu.
- Komplekssüsivesikuid (nt täisteratooted, köögiviljad), mis tagavad pikaajalise energia ja väldivad veresuhkru järske kõikumisi.
2. Lisa toidukordadele kiudainerikkaid toiduaineid
Kiudained aitavad seedimist aeglustada ja loovad täiskõhutunde, mis aitab vähendada magusaisu. Kiudainerikkad toidud, nagu köögiviljad, puuviljad ja täisteratooted, hoiavad veresuhkru stabiilsemana, aidates vältida ootamatuid isusid. Näiteks võid proovida hommikusöögiks kaerahelbeputru või lisada lõunasöögile suure portsjoni köögivilju.
3. Joo piisavalt vett
Tihti ajab keha janu ja näljatunde segamini, mistõttu võib janutunne tunduda magusaisuna. Püüa päevas juua vähemalt 1,5–2 liitrit vett ning iga kord, kui tekib magusaisu, joo esmalt klaas vett. See aitab kehal püsida hüdreeritud ja vähendab tõenäosust, et ekslikult magusa järele haarad.
4. Magusaisu rahuldamine tervislike alternatiividega
Kui magusaisu siiski tekib, vali tervislikumad alternatiivid, mis pakuvad toitainerikkaid komponente ja rahuldavad isu. Näiteks:
- Puuviljad ja marjad – need sisaldavad looduslikku suhkrut ja annavad samal ajal kiudaineid, vitamiine ja mineraale.
- Pähklid ja seemned – sisaldavad tervislikke rasvu ja valku, pakkudes täiskõhutunnet.
- Tumeda šokolaadi (70% või rohkem) väike kogus – sisaldab vähem suhkrut ning võib rahuldada magusaisu ilma liigsete kalorite ja suhkruta.
5. Planeeri ja söö regulaarselt
Regulaarne söömine aitab vältida veresuhkru järske langusi, mis tihti on magusaisu põhjustajaks. Proovi süüa iga 3–4 tunni järel väiksemaid toidukordi või vahepalasid, et hoida energiatase stabiilsena. Kui jätad toidukordi vahele, võib see suurendada riski üle süüa ja magusat järele anda.
6. Teadlik söömine (Mindful Eating)
Teadlik söömine aitab paremini mõista, millal isu on tegelikult füüsiline nälg ja millal emotsionaalne vajadus. Keskendu igale suutäiele, söö aeglaselt ning jälgi oma keha signaale – kas oled juba rahul või vajad veel toitu? Kui võtad magusat teadlikult ja mõõdukalt, õpid paremini magusaisu kontrollima.
7. Stressi juhtimine
Stress võib sageli olla magusaisu peamine põhjustaja, kuna suhkru tarbimine tõstab ajutiselt dopamiini taset, pakkudes lühiajalist heaolutunnet. Leia tervislikud stressi maandamise viisid, näiteks:
- Liikumine: isegi lühike jalutuskäik võib aidata stressi vähendada.
- Lõdvestustehnikad: jooga, meditatsioon ja hingamisharjutused aitavad närvisüsteemi rahustada.
- Hobi leidmine: meeldivate tegevuste harrastamine hoiab meeleolu stabiilsemana ja võib vähendada emotsionaalsest söömisest tingitud magusaisu.
Nende strateegiate järjekindel kasutamine võib aidata magusaisu kontrolli alla saada ja võimaldab nautida paremat tervist ja stabiilsemat energiataset.
Alternatiivid suhkrule: tervislikke viise magusaisu rahuldamiseks
Kui magusaisu tekib, ei pea see alati tähendama töödeldud suhkrut või kahjulikke maiustusi. On mitmeid tervislikke ja toitainerikkaid alternatiive, mis aitavad magusaisu rahuldada ja pakuvad samal ajal kasulikke vitamiine, mineraale ja kiudaineid.
Valikud, mida võid kasutada suhkru asemel, et rahuldada oma magusaisu tervislikumalt:
1. Tervislikud magustajad
Järgmised looduslikud magustajad võivad olla sobivamad alternatiivid, kuna need sisaldavad vähem rafineeritud suhkrut ja võivad pakkuda lisatoitaineid:
- Mesi: sisaldab antioksüdante ja väikeses koguses vitamiine. Kuigi see on kalori- ja suhkrurikas, võib mõõdukas kogus aidata rahuldada magusaisu loomulikul viisil.
- Stevia: kalorivaba looduslik magustaja, mis ei mõjuta veresuhkru taset. Stevia on magusam kui suhkur, seega piisab väikesest kogusest.
- Kookossuhkur: sisaldab väikestes kogustes mineraale (nt raud, tsink ja kaalium) ning omab madalamat glükeemilist indeksit kui tavaline suhkur, mis tähendab, et see ei põhjusta veresuhkru järske tõuse.
2. Looduslikud maiustused
Puuviljad ja marjad on suurepärane viis oma magusaisu rahuldamiseks ilma lisatud suhkruta. Need sisaldavad looduslikke suhkruid, mis imenduvad aeglasemalt tänu kiudainetele ja vitamiinidele. Siin on mõned parimad valikud:
- Banaanid ja viigimarjad: magusad ja toitvad ning täidavad ka energiat.
- Õunad ja pirnid: suure kiudainesisaldusega ning madala glükeemilise indeksiga, mis hoiavad veresuhkru stabiilsena.
- Marjad (nt mustikad, vaarikad, maasikad): sisaldavad antioksüdante ja vähem suhkrut kui paljud teised puuviljad, aidates rahuldada magusaisu tervislikul moel.
3. Kuivatatud puuviljad
Kuivatatud puuviljad, nagu datlid, aprikoosid ja rosinad, pakuvad intensiivsemat magusust tänu kontsentreeritud suhkrusisaldusele, kuid need sisaldavad ka kiudaineid, mineraale ja vitamiine. Oluline on siiski jälgida kogust – kuivatatud puuviljad on kõrge kalorsusega ja võivad ületarbimisel tõsta veresuhkru taset.
4. Pähklid ja seemned
Pähklid ja seemned, eriti kui neid kombineerida tumeda šokolaadi või kuivatatud puuviljadega, võivad olla suurepärane vahepala, mis rahuldab magusaisu ja pakub tervislikke rasvu, kiudaineid ja valke. Proovi järgmisi kombinatsioone:
- Mandlid tumeda šokolaadiga (vähemalt 70% kakaosisaldusega): magus, kuid toitev kooslus.
- Pähklivõi ja õunaviilud: magus ja kreemjas kombo, mis täidab kõhtu ning rahuldab magusaisu.
- Kõrvitsaseemned ja kuivatatud jõhvikad: suurepärane vahepala, mis sisaldab antioksüdante ja mineraale.
5. Koduvalmistatud magustamata maiused
Kui oled magusasõber, tasub kaaluda tervislike koduste maiuste valmistamist, mille puhul saad suhkru kogust ise kontrollida. Mõned ideed:
- Banaanileib kaera ja pähklitega: küpsetatud banaanid annavad loodusliku magususe, ning kaerahelbed ja pähklid lisavad täidlust ja kiudaineid.
- Energiasnäkid (nt datlite, pähklite ja kookoshelveste baasil): need on lihtsad ja mugavad valmistada ning pakuvad looduslikku magusust.
- Jogurt marjade ja meega: kasuta Kreeka jogurtit, et saada lisavalku, ning magusta kergelt mee ja marjadega.
Tervislikud alternatiivid suhkrule võimaldavad sul rahuldada magusaisu ilma, et see koormaks keha liigse suhkru või kaloritega. Järgides tasakaalustatud lähenemist ja valides toitainerikkaid maiustusi, saad vähendada suhkru tarbimist ja hoida oma tervist toetaval kursil.
Püsivate harjumuste kujundamine magusaisu vähendamiseks
Magusaisu kontrolli alla saamine ja tervislike alternatiivide eelistamine võib alguses tunduda väljakutse, kuid püsivate harjumuste kujundamine aitab saavutada kestvaid tulemusi. Siin on mõned sammud ja lähenemisviisid, mis aitavad muuta magusatarbimisega seotud käitumist tervislikumaks pikaajaliselt.
1. Sea realistlikud eesmärgid
Alusta väikeste ja saavutatavate eesmärkidega. Kui oled harjunud iga päev maiustama, sea esialgne eesmärk vähendada magusatarbimist näiteks iga teise päevani. Hiljem saad seda sagedust veelgi vähendada. Väikesed sammud aitavad harjumusi püsivalt muuta, ilma et tunneksid suurt loobumiskoormat.
2. Loo tervislik päevaplaan
Kui oled oma päeva toitumise ja vahepalade osas ette planeerinud, väheneb tõenäosus, et haarad millegi magusa järele näljatunde või igavuse tõttu. Planeeri päeva jooksul regulaarsed toidukorrad, mis sisaldavad piisavalt kiudaineid, valku ja tervislikke rasvu – need komponendid aitavad hoida veresuhkru stabiilsena ja vähendavad ootamatut magusaisu.
3. Õpi eristama emotsionaalset magusaisu füüsilisest näljast
Sageli võib magusaisu olla seotud emotsioonidega, nagu stress, igavus või ärevus, mitte füüsilise näljatundega. Kui tekib isu maiustuste järele, küsi endalt: "Kas ma olen tegelikult näljane, või on see emotsionaalne reaktsioon?" Kui isu on seotud emotsioonidega, proovi selle asemel teha midagi lõõgastavat, näiteks jalutuskäik, hingamisharjutused või loov tegevus.
4. Vähenda magusaid kiusatusi kodus
Hoia kodus magusate suupistete asemel tervislikke alternatiive, nagu puuviljad, pähklid või tervislikud omatehtud vahepalad. Kui magusad snäkid pole käeulatuses, väheneb nende järele haaramise tõenäosus. Kui sul on isu magusa järele, vali tervislikum variant või valmista magustoit ise, et kontrollida koostisosi ja suhkrusisaldust.
5. Tee vahet magusaisu ja suhkruvajaduse vahel
Mõnikord võib magusaisu olla märk sellest, et keha vajab lihtsalt kiiret energiat, näiteks pärast pikka tööpäeva või intensiivset treeningut. Sellisel juhul rahulda keha vajadusi tervisliku energiavahepalaga, nagu banaan ja pähklid, smuuti või täisteraleib maapähklivõiga. Nii saad vajaliku energia tervislikul viisil.
6. Harjuta enesedistsipliini ja ole enda vastu kannatlik
Harjumuste muutmine nõuab kannatlikkust ja enesedistsipliini, kuid järjepidevusega on kõik saavutatav. Anna endale aega ja ära karista ennast tagasilanguste eest – need on loomulik osa muutuste protsessist. Kui juhtub, et tarbid siiski magusat, keskendu järgmisel korral tervislikumatele valikutele ja pea meeles oma eesmärki.
7. Leia tervislikke viise end premeerida
Kui oled harjunud ennast magusaga premeerima, leia muid viise, mis pakuvad rõõmu ja rahuldust. Näiteks premeeri ennast lõõgastava vanniga, raamatulugemise ajaga, jalutuskäiguga looduses või mõne muu meeldiva tegevusega, mis ei ole seotud toiduga. Nii kujundad positiivseid ja tervislikke seoseid premeerimisega.
Tervislikud harjumused ja teadlik suhtumine toitumisse aitavad järk-järgult magusaisu kontrolli alla saada, ilma et tunneksid end millestki ilma jäetuna. Pidev eneseteadlikkus ja väikeste muutuste juurutamine aitavad sul saavutada oma eesmärke ning toetada oma tervist ja heaolu. Lõppkokkuvõttes on teekond tervisliku eluviisi poole püsivate tulemuste ja hea enesetunde saavutamiseks seda väärt.
Kuidas keha toetada, et vähendada magusaisu
Magusaisu ei ole alati pelgalt harjumus või tahtmise küsimus; sageli on see seotud ka keha sisemiste tasakaalutustega, mis võivad tekitada iha magusa järele. Teatud toitainete puudus, hormoonide kõikumine ja soolestiku tervis võivad kõik mõjutada magusaisu intensiivsust. Vaatame, kuidas oma keha toetada, et vähendada magusaisu loomulikul teel.
1. Tugevda soolestiku tervist
Soolestiku mikrobioomil on otsene seos magusaisu ja toidueelistustega. Tervislik mikrobioom võib aidata vähendada magusaisu, samas kui tasakaalust väljas mikrobioom võib tõsta isusid, eriti suhkru ja lihtsüsivesikute järele. Soolestiku tervise parandamiseks:
- Tarvita bittereid - need aitavad kogu seedimise paremini käima panna ning mõjuvad soolestiku tervisele hästi
- Söö probiootilisi toite, nagu hapukapsas, kimchi ja keefir, mis toetavad kasulikke baktereid.
- Söö kiudainerikkaid toite (nt täisteratooted, puuviljad, köögiviljad), mis soodustavad soolestikus heade bakterite kasvu.
- Väldi liigset töödeldud toidu ja suhkru tarbimist, mis võib mikrobioomi tasakaalu rikkuda ja suurendada isusid.
2. Hoia veresuhkur stabiilsena
Kõikumised veresuhkrus võivad tekitada magusaisu, sest keha ihkab kiiresti energiat, kui veresuhkur langeb. Veresuhkru stabiilsena hoidmiseks:
- Bitterid stimuleerivad seedimist ja aitavad reguleerida veresuhkru taset, mis on sageli üks peamisi magusaisu põhjustajaid. Kui seedesüsteem saab signaali mõrudate ainete kaudu, vabanevad seedimist toetavad ensüümid ja sapivedelik, mis aitab stabiliseerida veresuhkrut ja vähendada järske isusid.
- Vali komplekssüsivesikud (nt täisteratooted ja kaunviljad) kiirelt imenduvate suhkrute asemel, mis tõstavad veresuhkrut aeglasemalt ja hoiavad seda stabiilsena.
- Söö regulaarselt väikseid toidukordi ja vahepalasid, mis sisaldavad valku ja tervislikke rasvu (nt pähklid, seemned, avokaado), et vältida veresuhkru kiiret langust.
- Lisa kiudaineid igale toidukorrale, mis aitab veresuhkrut tasakaalus hoida ja pikendab täiskõhutunnet.
3. Täienda vajalikke vitamiine ja mineraale
Teatud toitainete puudus võib suurendada magusaisu. Näiteks võib madal magneesiumitase tekitada isu šokolaadi ja teiste magusate toitude järele. Selle vältimiseks:
- Hea seedimise puhul omastab organism toidust paremini kõik toitained ning keha ei jää vitamiinipuudusesse, mis tekitab ülemääraseid isusid. Bitterid aitavad toidust paremini toitained ja vitamiinid kätte saada
- Tarbi magneesiumirikast toitu, nagu lehtkapsas, mandlid, pähklid ja seemned.
- Kroom on oluline mikroelement, millel on oluline roll veresuhkru taseme reguleerimisel. Ebapiisav kroomi varu organismis võib tekitada järske veresuhkru taseme kõikumisi – kiire tõus, millele järgneb kiire langus ja signaal ajule, et vaja oleks rohkem suhkrut tarvitada. Parimateks kroomi allikateks on pähklid, täisteratooted, liha, pärm, puu- ja köögiviljad.
- B-vitamiinid on olulised meeleolu reguleerimisel ning kui magusaisu tuleb peale just stressirikastes olukordades, võiks vaadata, et saad toidust piisavalt b-vitamiine kätte. B-vitamiinid, sealhulgas B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B5 (pantoteenhape) on vitamiinid, mis osalevad energia tootmises. Kui aju ei saa töötamiseks piisavalt energiat, tekib surve saada kiire energialaks suhkru näol.
- Kui kahtled, et mõni mineraal või vitamiin võib puudu olla, kaalu multivitamiinide lisamist oma toitumisse või konsulteeri toitumisspetsialistiga.
4. Toeta oma hormoone
Hormoonide tasakaal mängib olulist rolli magusaisu kontrollimisel. Näiteks insuliin, kortisool ja serotoniin võivad kõik mõjutada isusid. Mõned sammud hormonaalse tasakaalu toetamiseks:
- Bitterid aitavad huvitaval viisil reguleerida greliini ehk näljatunde hormooni – lühiajaliselt ergutavad nad korraks isu, kuid peale esmast käivitust isu pikemas perspektiivis hoopis väheneb.
- Püüa hoida stressitaset kontrolli all, kuna krooniline stress tõstab kortisooli taset, mis võib suurendada magusaisu. Kasuta lõõgastumisvõtteid, nagu sügav hingamine ja meditatsioon.
- Hoolitse piisava ja kvaliteetse une eest – magamatus võib mõjutada ghreliini (näljahormooni) taset ja suurendada isu magusa järele.
- Vali toidud, mis toetavad hormonaalset tasakaalu, näiteks täisteraviljad, tervislikud rasvad ja valgurikkad toidud.
5. Liigu regulaarselt
Füüsiline aktiivsus aitab kontrollida veresuhkru taset ja võib vähendada stressi, mis on sageli magusaisu põhjustajaks. Regulaarne liikumine tõstab ka serotoniini taset, mis võib vähendada emotsionaalset magusaisu. Kui intensiivne treening ei ole võimalik, siis isegi kerge jalutuskäik või venitused võivad aidata stressitaset vähendada ja isusid kontrollida.
6. Pööra tähelepanu piisavale joomisele
Sageli võib janu tunduda magusaisuna, mistõttu on oluline, et tarbiksid piisavalt vett päeva jooksul. Proovi juua klaas vett iga kord, kui tekib magusaisu – see aitab vähendada ekslikku näljatunnet ning hoiab keha hüdreeritud.
Toetades oma keha läbi õige toitumise, stabiilse veresuhkru ja tervislike harjumuste, on võimalik magusaisu märgatavalt vähendada. Keha tervise tasakaalu hoidmine mitte ainult ei vähenda magusaisu, vaid toetab ka üldist heaolu ja energiat.
Vastupandamatu magusaisu põhjus peitub ajus, mitte keelel
Uuring, miks suhkur sõltuvust tekitab
Põhjused, miks suhkur reaalset sõltuvust tekitab, ei peitu vaid selle magusas maitses. Columbia ülikooli neuroteadlane Charles Zuker viis oma tiimiga läbi uuringu, mis magusaisu põhjuseid uuris. Uuringu tulemused seletavad lahti põhilised viisid, kuidas suhkur aju mõjutab ning selgitavad, miks tekib vastupandamatu soov seda tarvitada.
See ei ole hea maitse, vaid aju reaktsioon suhkrule soolestikus
Kui inimesed või loomad tunnevad magusat maitset, siis saadavad keelel olevad retseptorid signaali ajusse. Eelnevalt arvati, et ainuüksi maitse tekitabki hulluksajavat tungi. Kuid uuringus viisid teadlased läbi katseid, kus nad eemaldasid rottidelt maitseretseptorid. Seejärel söötsid nad loomadele suhkrut, samal ajal jälgides, mis nende ajus toimub. Kui suhkur jõudis seedekulglasse, ergastusid ajus teatud piirkonnad. See näitas, et signaalid rändavad otse soolestiku ja aju vahel, mööda uitnärvi. Alles siis, kui teadlased selle juhtetee läbi lõikasid, kadus loomadel magusaisu.
Uuring näitas, et magusaisu põhjusteks pole meeldiv maitse, vaid tugev närvivõrgustiku side soolestiku ja aju vahel. Liiga palju suhkrurikast või ületöödeldud toitu ajab selle aju-soolestiku telje sassi ning viib selle pidevasse häiresse, nõudes aina rohkem ja rohkem magusat. Suhkur mõjub ajule justkui narkootikum.
Mõru maitse magusaisu vastu
Mõru maitset peetakse magusa vastandiks. Nii on ka nende rollid organismis üksteist tasakaalustavad. Tuleb välja, et mõru maitsega saab magusaisu vastu mitmel moel võidelda.
Bitterid kui tõhusad magusaisu vähendajad
Bitterid on käsitsi tehtud mõrutaimede ekstraktid, milles on 8 erinevat seedimist toetavat taime: emajuur, takjajuur, võilillejuur, artišokk, piparmünt, apteegitill, kadakamari, ingver.
Mõru maitse lülitab magusaretseptorid ajus välja
Teadusuuringud on välja selgitanud, et mõru maitse sõna otseses mõttes lülitab välja ajus retseptorid, mis on seotud tungiga suhkru järele ja põhjustavad magusaisu. Nagu eelnevalt lugesid on magusaisu põhjus just ajus ning bitterid aitavad ajukeemiat reguleerida viisil, mis teeb selle vähem tundlikuks suhkru hulluksajavale mõjule.
Mõrutaimed reguleerivad ka näljatunnet ning isusid
Lisaks aitavad mõrutaimed huvitaval viisil reguleerida greliini ehk näljatunde hormooni – lühiajaliselt ergutavad nad korraks isu, kuid peale esmast käivitust isu pikemas perspektiivis hoopis väheneb. Seega aitavad bitterid ülesöömist vältida ning taastada normaalse näljatunde õiges proportsioonis. Samuti aitavad bitterid seedida ning toidust rohkem toitaineid kätte saada, mistõttu organism on väiksemas toitainete näljas ning võib rahulikult kätte saadud vajalikke aineid nautida. Hea seedimise puhul omastab organism toidust paremini kõik toitained ning keha ei jää vitamiinipuudusesse, mis tekitab ülemääraseid isusid.
Seetõttu võib öelda, et bitterid on suurepärane relv magusaisude kontrolli all hoidmiseks.
Klientide kogemused bitteritega magusaisu vähendamisel
„Ma pean tunnistama, et vahel läheb ikka meelest ära ja mõnikord jääb vahele. Aga olen täheldanud, et magusaisu on tohutult vähenenud ja üldse mingid suvalised isutamised ka. Need on peamised asjad, mis kohe pähe tulevad.“
IVI KURG
„Seoses sellega, et ilmselt sain toidust rohkem kätte, vähenes minu lõputu söömine kõvasti, kui varem ma olin alati enne magama minekut näljas ja pidin midagi näksima, siis see kadus täiesti. Nii, et rahakotti hoiab ka lõpuks kokku, kui ei pea nii palju sööma enam 😃“
ELE-REET EHELAID
Allikad:
https://www.inverse.com/mind-body/gut-brain-sugar-cravings-study
https://www.nature.com/articles/s41586-020-2199-7
https://tervis.postimees.ee/6957864/toitumisterapeut-opetab-kuidas-pusida-normaalkaalus
[…] Suhkur suurendab sapi kolesterooli küllastumist, mistõttu suureneb kivide moodustumise risk. […]