oktoober 26, 2023

Piinavatest sapikividest vabaks - kaasaegsed loodusravi võtted

Robini lugu – tervenemine sapikividest looduslikul viisil

Telefon heliseb. "Me peame määrama teile operatsiooni aja, soovitan teil sapipõie eemaldada"

Seda ütles Robin Pisciotta gastroenteroloog talle aasta tagasi. Arst rääkis talle, et tema ultraheli näitas "paksenenud sapivedelikku" ja et seal on mõned "väikesed kivid".

Tema esimene reaktsiooniks kõhutunde põhjal oli tohutu vastupanu - "Nad ei võta mu kehaosi ära! Jumal lõi mind nende organitega ja ma olen kindel, et need on põhjusega olulised.“

Iga meditsiinitöötaja ja iga "peavoolu" meditsiini veebisait kinnitas talle, et see on täiesti okei ja et ei, inimene ei vaja oma sapipõit.

Siiski otsustas ta enne otsuse tegemist seda asja sügavamalt uurida.

Robin sai teada, et sapipõie eemaldamine on Ameerika Ühendriikides üks levinumaid protseduure, kus igal aastal tehakse rohkem kui 1,2 miljonit operatsiooni

Kui sul on valu või ebamugavustunne… siis võtame selle välja!

Nii on ette nähtud protokollis.

Kui sul on planeeritud operatsioon, siis tehakse seda laparoskoopiliselt läbi pisikese augu ja minimaalse sekkumisega. Aga kui sul on õnn ägeda atakiga EMOsse jõuda, siis olenevalt sellest, kes on valves, võidakse sulle riskantse operatsiooniga suur sisselõige teha. 

Kui googeldada, siis leiad selliseid tulemusi nagu "saad pärast sapipõie eemaldamist elada täiesti normaalset elu ja sellel ei ole tavaliselt pikaajalisi tagajärgi".

Öeldakse, et sa lihtsalt ei vaja seda tüütut sapipõit. AGA see lihtsalt ei sobinud Robinile.

Kõik meditsiinitöötajad ja artiklid hoiatasid teda sapipõie eemaldamisega viivitamise eest. Ohtlik on oodata. See võib põhjustada MEGA PROBLEEME, isegi eluohtlikke.

See tähendab, et eemalda sapipõis kohe. Ära oota. On vaja ravida.

Kuid võtmesõnaks ongi "RAVIMINE".

Muidugi tahtis ka Robin seda ravida. Kuid kui AINUS teadaolev ravivõimalus on sapipõie EEMALDAMINE? See ei tundunud talle ikkagi õige.

Seega otsustas ta uurida, mida sapipõis täpselt teeb? Võib-olla suudaks ta siis olla veendunud, et tal pole seda tegelikult vaja?

Ta sai teada, et sapipõis on sapi hoiuala. See hoiustab sapi, mille maks toodab ja vabastab seda, kui see on vajalik toidu, eriti rasvade seedimiseks ja ka toksiinide kehast välja viimiseks.

Niisiis mõtles Robin - kui me võtame hoiuruumi ära, kas mu keha suudab ikkagi sapi abil seedida ja toksiine eemaldada? Või nagu kuhu see sapp nüüd läheb, kui ta alati läks sinna, kus seda edaspidiseks kasutamiseks hoiustati?

Ta sai teada, et kui sapipõis eemaldada, siis sapp lihtsalt tilgub kogu aeg soolestikku, põhjustades pidevat kõhulahtisust, mis viib toitainete puudusteni ja/või elektrolüütide tasakaaluhäireni või muude seedehäireteni.

Teine probleem pärast eemaldamist on see, et maksast välja tilkuvast sapist ei piisa rasvase toidu seedimiseks. Ehk et siis, kui sul on vaja täiendava sapi vabastamiseks oma sapi (sapipõie) reservuaari.

See tähendab, et kui sa sööd rasvast toitu, ei suuda keha seda korralikult seedida. Rasva halb seedimine tähendab, et sa ei suuda omastada olulisi rasvhappeid, sealhulgas oomega 3 ja oomega 6 rasvu.

See tähendab ka seda, et sul on raske omastada rasvlahustuvaid vitamiine, nagu vitamiinid D, E, A ja K.

Mida kuradit, mõtles Robin? Tundub, et see on ikka üsna oluline organ!

SIIS sai ta teada, et enam kui 50% inimestest, kellel on sapipõis eemaldatud, on pärast eemaldamist IKKA SAMA VALU ja mõnel on valu veelgi hullem.

Mille pärast see siis välja võtta? Kogu põhjus, miks öeldakse, et sapipõis vaja eemaldada, on "valu tõttu" ...

"Kui sul on pidevalt valud, siis eemaldame sapipõie" on protokoll. Aga nüüd sai Robin teada, et see ei võta isegi valu ära 🤦‍♀️ Kogu see asi läks aina naeruväärsemaks

Robin mõtles:

Miks tal siis valus on?

Mis seda valu põhjustab?

Mis põhjustab sapivedeliku paksenemist?

Mis põhjustab kivide tekkimist?

Kas kõik need asjad saab lahendada lihtsalt sapipõie eemaldamisega?

Aina rohkem lugedes hakkas ta jõudma veendumuseni, et vastus on EI.

Sapipõie eemaldamine ei lahenda ainevahetuse kõrvalekaldeid, mis põhjustavad sapivedeliku paksenemist või kivide tekkimist.

On näha, et selle eemaldamine põhjustab elu lõpuni rohkem probleeme ja seedehäireid ning toitumisel peab pidevalt tasakaalustama toidulisandeid, rasvu jne. See võib aga ei pruugi aidata valudega ega leevendada seedehäireid.

Ok, nüüdseks oli Robin veendunud, et ta EI taha sapipõit eemaldada. See on vägagi vajalik organ, kuigi väidetakse, et see pole nii.

Niisiis hakkas ta uurima, MIKS tal on sapivedelik paksenenud?

MIKS tal on kivid?

MIS selle põhjustas?

KUIDAS ta saab seda ravida?

Ta sai teada, et sapipõie paranemise võti seisneb seedesüsteemi ja maksa tervendamises ning toitainepuudustest ülesaamises.

Sapipõis, maks ja kogu seedesüsteem on väga tugevalt omavahel seotud. Robin juba teadis, et tal on rasvunud maks, mis ei toimi optimaalselt. Tal olid ka maohaavandid, mis tekitasid seedeprobleeme.

Ta sai aru, et ta peab KÕIK NEED ASJAD tervendama, sest need kõik töötavad koos.

Paksenenud sapivedelik on sapp, mis on liiga kontsentreeritud ja toksiine täis. See peaks olema voolav ja vedel.

Üks variant on, et maks juba toodab halva kvaliteediga sappi, teine variant on see, et sapp seisab sapipõies ja muutub seal liiga kontsentreerituks, sest sapipõis ei väljuta seda õigel viisil ning see jääb kauaks seisma.

Kui sapp jääb liiga kauaks tihedaks, on seda raske sapipõiel väljutada, see muutub veel kontsentreeritumaks ning kolesterool ei saa enam sapis lahustuda. Kui kolesterooli veelgi juurde tuleb, siis hakkab see moodustama tahkeid moodustisi… millest tulevad sapikivid.

Niisiis ei ole sapipõis ise milleski süüdi, see on lihtsalt anum! Sapi kvaliteet on see, kus peaks fookus olema, mitte sapi konteineri eemaldamine.

See, et sapp muutub muudkui paksemaks ja paksemaks, on probleem, mis põhjustab kive ja valu.

Niisiis leidis Robin endale uue missiooni –

— VEDELDADA JA VÄJUTADA SAPPI 😂

Ta hakkas aru saama, miks ta sapp on paksenenud…

❌ Tema maks oli rasvunud, loid, haige. See ei suutnud toksiine hästi eemaldada. Tulemuseks tekkis halva kvaliteediga sapp.

❌Arstid olid talle välja kirjutanud prootonpumba inhibiitoreid, mis takistavad kehal maohappe ja sapi tootmist, mis tähendab, et sapp muutus kontsentreeritumaks.

❌ Ta oli liiga kiiresti ja palju kaalust alla võtnud. Kui kaalust alla võtta, siis keha peab kogu selle rasva töötlema ja eemaldama, peaaegu samamoodi, kui rasva sissesöömisel. Liiga kiire kaalukaotus tähendab, et maks ei jõua töötlemisega järgi, ei suuda efektiivselt rasva eemaldada, see imendub tagasi vereringesse ning jõuab uuesti maksa tagasi. Halva kvaliteediga veri maksas tekitab ka halva kvaliteediga sapi.

Robinil olid algpõhjuseks need. Teiste inimeste jaoks võivad põhjused olla ka vale toitumine, liiga palju toksiine, praetud toidud, töödeldud toidud ja ERITI SUHKRU ÜLETARVITAMINE

Niisiis et SAPPI VEDELDADA…

✅ Ta pidi oma maksa ravima ja toetama. Ta vähendas drastiliselt kõiki toksiine oma elus, alates kodukeemia, kehahooldusvahendite, meigi jmt väljavahetamisest öko vastu kuni igasuguse töödeldud toidu vähendamiseni menüüs. Ta sõi palju puu- ja köögivilju, tegi ise värskeid mahlasid, sõi vaid öko liha, võttis kuivatatud veisemaksa ning maarjaohaka kapsleid ning toitus igatepidi puhtalt ja tervislikult.

✅ Ta lõpetas ravimite võtmise, mida arstid haavandite vastu andsid, uurides täpselt välja, kuidas neid turvaliselt lõpetada. See andis võimaluse maol uuesti hapet hakata tootma, et toitu paremini seedida ja seedesüsteem käima panna.

✅ Ta toetas maksa detoksifikatsiooni kohviklistiiriga, mis aitab maksal seiskunud sappi väljutada ning seda seeläbi toksiinidest puhastada.

✅ta pani rõhku erinevatele mõrudatele taimedele ja bitteriekstrakti võtmisele enne söömist

✅ Ta hakkas sööma palju toite, mis teadaolevalt vedeldavad sappi – kukeseen, peet, artišokk, porgand, õunad, kapsas jne. Ta sõi kilode viisi kõike, mille kohta oli öeldud, et see vedeldab sappi, tehes neid toite värskelt või siis pressides neist mahla ja juues kontsentreeritud toitaineterikkaid mahlasid. Ta jõi iga päev peedi-, peedi-, porgandi-, õuna-, ingveri- ja kurkumimahla

Nüüd oli tal vaja SAPPI VÄLJUTADA…

✅ Ta sõi toite, mis teadaolevalt panevad sapipõie kokku tõmbuma ja sappi väljutama – kurkum, võilillejuur, võilillerohelised, peedirohelised jne, palju "mõru rohelist" ja võttis bittereid

✅ Jälle oli kohviklistiir abiks, sest see laiendas sapideid – nii et isegi kui sapp oli veel veidi paks, sai see paremini välja tulla iga kord, kui sapipõiel oli vaja sappi väljutada.

Nüüd, aasta hiljem, käis Robin ultraheliuuringul ja…

Tema sapipõis oli paranenud 🙌

Sapivedelik ei olnud enam paks.

Sapikive polnud enam.

Kõik probleemid olid kadunud – täiesti kadunud.

Robin on tervenenud ravimatust probleemist ilma operatsioonita!

Pildid Robinist peale ja enne looduslike vahenditega oma tervise parandamist

Mis on sapikivid?

Sapikivid on kivitaolised tükid, mis arenevad sapipõies või sapiteedes. Sapikivid võivad olla erineva suuruse, kuju, koostise ja tihedusega ning anda erineva raskusastmega sümptomeid.

Sapikivid koosnevad peamiselt kolesteroolist ja võivad sisaldada ka teisi aineid, nagu bilirubiin. Kolesterooli sapikivid on kõige tavalisemad ja ilmuvad tavaliselt kollakatena. Bilirubiini sapikivid on tavaliselt tumedamad pruunid või mustad.

Sapikivide sümptomid

Mõnel inimesel ei pruugi vaatamata sapipõies olevatele kividele tekkida mingeid sümptomeid, teistel aga tekivad suuremad probleemid.

Kui oled märganud sagedasi kõhuvalusid või ebamugavustunnet paremal ülakõhus, võivad need olla sapikivide esimesed märgid.

Kõhuvaluhood, mida nimetatakse ka sapikoolikuteks, võivad olla äkilise algusega ning intensiivsed ning need kestavad poolest tunnist kuni mitme tunnini. Need tekivad tihti peale rasvase toidu söömist. See valu võib kiirguda ka selga või paremale õlale.

Teine sage sümptom on iiveldus ja oksendamine, eriti pärast rasvase toidu tarbimist. Sapikivid võivad ummistada sapiteid, takistades sapi voolamist seedetrakti, mis omakorda võib tekitada iiveldust ja oksendamist.

Sapikivide sümptomid võivad olla aga petlikult sarnased teiste seedesüsteemi probleemidega.

Sapikivide diagnoosimine

Sapikivide diagnoosimiseks on mitmeid meetodeid. Kõige tavalisem meetod on ultraheliuuring, mis kasutab helilaineid sapipõie ja sapiteede visualiseerimiseks. Ultraheli abil on võimalik tuvastada sapikivid, nende suurus ja asukoht.

Mõnel juhul võib arst soovitada ka teisi uuringuid, nagu kompuutertomograafia (CT), magnetresonantstomograafia (MRI) või endoskoopiline retrograadne kolangiopankreatograafia (ERCP). Nende eesmärk on kinnitada kahtlusi ja aidata välistada kõik muud seisundid, mis võivad sümptomeid esile kutsuda, näiteks neerupõletik, ärritunud soole sündroom või krooniline pankreatiit.

Riskid sapikivide puhul

Kui sapikivide probleemi mitte lahendada, siis võivad need põhjustada tõsisemaid terviseprobleeme. Kui sapikivi ummistab sapijuha, võib see põhjustada sapipõiepõletikku, sapiteede põletikku ja/või maksapõletikku ehk hepatiiti. Kivid võivad ummistada ka kõhunäärmejuha ja põhjustada kõhunäärmepõletikku ehk pankreatiiti. Sapikividega seotud tüsistused võivad põhjustada kollatõbe, mis väljendub silmade ja naha kollasuses, samuti intensiivset valu, iiveldust ja oksendamist.

Kellel on suurem risk sapikivide tekkeks?

Sapikivide tekke riskifaktoreid on mitmeid, sealhulgas toitumine, vanus, sugu, kehatüüp ja pärilikkus. Kõige sagedamini esinevad sapikivid naistel, üle 40-aastastel inimestel ning ülekaalulistel või rasvunutel (eriti neil, kellel esineb rasva liigne ladestumine taljepiirkonda). Teisteks sapikivide riskiteguriteks on vilets toitumine, liiga kiire kaalukaotus (nt paastumine ja pikalt söömata olek), rasedus, suhkurtõbi, sapikivide esinemine suguvõsas, kõrge triglütseriidide (teatud liiki rasvad) tase veres, vähene kehaline aktiivsus ning madal HDL- (hea) kolesterooli tase.

Sapikivide eemaldamine

Tavaliselt inimesed loodavad, et operatsiooni puhul eemaldatakse ainult sapikivid. Kahjuks eemaldatakse siiski terve sapipõis. Esiteks on sapipõie seina raske kinni õmmelda, teiseks kui pole tervendatud kivide tekkimise algpõhjuseid, tekivad kivid jälle tagasi.

Sapipõie operatsioon viiakse tavaliselt läbi laparoskoopiliselt. Selle käigus tehakse kõhuõõnde paar väikest nahalõiget, mille kaudu sisestatakse kirurgilised instrumendid ja väike kaamera. Kõhuõõs täidetakse süsihappegaasiga, et organid eristuksid üksteisest paremini. Sapipõis vabastatakse ja eemaldatakse samade väikeste aukude kaudu. Nahk suletakse õmblustega.

Mis siis sapikivide tekkimist ikkagi põhjustab?

Sapikivide tekkepõhjused pole täpselt teada, kuid arvatakse, et sapikivid võivad tekkida siis, kui:

 1. Sapis on liiga palju kolesterooli. Sapikividel on mitmeid vorme, kuid kõige rohkem tekib sapikive siis kui esineb tasakaalutus kolesterooli, fosfolipiidide ja rasvhapete vahel, mille tagajärjel tavaliselt lahustunud ained muutuvad tahkeks. Tavaliselt sisaldab sapp piisavalt keemilisi ühendeid, et lahustada maksast eritatud kolesterool.
  Kolesterool on üldiselt aine, mis vees ei lahustu. Kuna sapis on rohkelt vett, tuleb kolesterool siduda fosfatidüülkoliiniks (letsitiiniks), et see lahustuks ja vedelduks. Kuid kui maks eritab rohkem kolesterooli, kui sapis on letsitiini, siis võib liigne kolesterool kristalliseeruda ja lõpuks kivideks muutuda. Liiga suurt kolesteroolisisaldust võib põhjustada vilets toitumine või rikutud hormonaalne tasakaal.
 2. Sapis on liiga palju bilirubiini. Bilirubiin on keemiline ühend, mis tekib siis, kui keha lagundab punaseid vereliblesid. Teatud seisundid, nagu maksatsirroos, sapiteede infektsioonid ja teatud verehaigused, võivad põhjustada maksa liigset bilirubiini tootmist. Liigne bilirubiin võib samuti aidata kaasa sapikivide tekkele.
 3. Sapipõis ei tühjene korralikult. See võib muuta sapi väga paksuks ja kontsentreerituks ning soodustada sapikivide moodustumist

Sapikivide loodusravi

Sapikivide looduslikus ravis on kaks eri suunda – üks suund püüab kivisid väljutada, teine suund neid uuesti lahustuvaks teha ning tasapisi need niiviisi sapipõiest välja saada.

Sapikivide väljutamine

Andreas Moritz raamatu järgi „Suurepärane sapipõie ja maksa puhastus“, tehakse kivide väljutamist nii:

 • Nädal enne protseduuri juua iga päev 1 liiter õuna- või greibimahla, mis pehmendab sapikive.
 • Protseduuri päeval süüa kerge hommikusöök ja lõunaks ainult puuvilju. Pärast kella 14 ei tohi midagi süüa ega juua.
 • Kella 18 ja 20 vahel juua 4 klaasi veega segatud Epsomi soola, mis laiendab sapijuhasid ja lõdvestab lihaseid.
 • Kella 21.45 valmistada segu 125 ml oliiviõlist ja 125 ml greibimahlast. Raputada hästi.
 • Kella 22 minna voodisse ja võtta kaasa segu. Lamada selili ja juua segu väikeste lonksudega. Seejärel magada rahulikult.
 • Hommikul kella 6 juua veel üks klaas Epsomi soola ja vajadusel veel üks kella 8 paiku. Seejärel juua vett ja süüa kerget hommikusööki.
 • Päeva jooksul peaksid sapikivid väljuma koos väljaheitega. Need võivad olla erineva suuruse, kujuga ja värviga.

Protseduuri läbiviimiseks on vaja kindlasti viia ennast sellega põhjalikumalt kurssi ning järgida kõiki juhiseid ja turvalisusnõudeid. Facebookis on need saadaval grupis „Liver and Gallbladder Flush“.

Sapikivide lahustamine, sapi vedeldamine ja väljutuse parandamine

Osad spetsialistid peavad sapikivide väljutust siiski ohtlikuks, kuna väljutades võib sapikivi sapijuha ummistada ning viia kriisiolukorrani. Turvalisem on sapikivid uuesti lahustuvaks muuta, sapi vedeldamist ja väljutamist toetada ning toitumise ja elustiiliga uute kivide tekkimist ennetada.

Toitumine sapikivide korral

Antud soovitused on saadud Goulds Natural Medicine Austraalia funktsionaalse doktori käest.

1. Suurenda kiudainete tarvitamist

Vähendab deoksükoolhappe imendumist ja suurendab selle eritumist väljaheitega. (Deoksükoolhape vähendab kolesterooli lahustuvust sapis).

2. Söö rohkem:

- puu- ja köögivilju

- pektiini - vähemalt 1 õun (eelistatavalt riivitud koos koorega või viljalihaks tehtud) päevas.

- kaerakliisid - 1-2 spl päevas

- linaseemned - 1-2 spl päevas

- guarkummi

3. Hakka taimetoitlaseks

Uuringud on näidanud, et taimetoitlus kaitseb sapikivide tekkimise eest, samas kui loomsed valgud (sh piimatooteid) on näidanud, et need suurendavad sapikivide tekkeriski loomkatsetes.

4. Lisa menüüsse:

- Soja - on osutunud kaitsvaks

- Tatar - on osutunud kaitsvaks ja vähendab ka sapisoolade küllastumist.

5. väldi enamasti või üleüldse:

- Loomseid valke

- Kaunvilju - sisaldavad saponiine, mis suurendavad sapi kolesterooli küllastumist (kui kaunvilju tarvitada, siis leota neid enne, et käivitada idandamisprotsess).

6. joo piisavalt vett!

Et sapp saaks olla piisavalt vedel ja ei lähe paksuks, ei tohi organismis tekkida dehüdratsiooni. Jälgi, et saaksid joodud piisava veekoguse päevas.

Toiduallergiate tuvastamine ja vältimine

Toiduallergiad võivad põhjustada sapiteede põletikku, kahjustada sapivoolu ja esile kutsuda sapipõie valu. Toidud, mida on seostatud sümptomite tekitamisega, on (kuid nimekiri ei ole piiratud, kuna see on individuaalselt erinev): muna, sealiha, sibul, kanaliha, piim, kohv, tsitrusviljad, mais, oad ja pähklid.

Väldi suhkruid

Suhkur suurendab sapi kolesterooli küllastumist, mistõttu suureneb kivide moodustumise risk.

Kalorite, rasva ja rafineeritud süsivesikute vähendamine

Kalorite, rasvade (eriti küllastunud) ja süsivesikute kogutarbimine on suurem inimestel, kellel on sapikivid. Nende tarbimise vähendamine vähendab sapikivide tekkimise või kasvamise riski.

Rasva tarvitamine tekitab ka sapipõie kokkutõmbumist, mis võib soodustada sapiteede ummistumist sapikivide puhul. Eriti väldi kõiki praetud toite.

Toidulisandid sapikivide puhul

 • Letsitiin (fosfatidüülkoliin)

Vedeldab sapi kolesteroolikomponendi ja aitab seega lahustada moodustunud sapikivid.

Terapeutiline annus letsitiini, et saada kokku 1g fosfotidüülkoliini:

- letsitiini graanulid - 1-2 tl päevas; või

- letsitiinikapslid - Now Foods Sunflower Lechitin - 6 kapslit päevas.

 • C- ja E-vitamiinid

Need omavad positiivseid tulemusi sapi koostisele ja sapikivide moodustumise vähendamisele. Nende puudulikkus on seotud suurenenud riskiga.

- Vit C - 1000-3000mg päevas, näiteks California Gold c-vitamiin

- Vit E (tokoferoolide seguna) - 200-400IU päevas, näiteks California Gold mixed tocopherols

Mentoolil on sapikive lahustavaid omadusi. Enterokattega piparmündi eeterliku õli kapslid (sisaldavad 0,2 ml kapsli kohta): 1-2 kapslit kolm korda päevas söögikordade vahepeal.

 • Taimeravi

Kõige olulisem on tarvitada mõrudaid taimi, mis suurendavad maksa sapieritust. Suurepärane vahend on võtta bittereid ehk mõrutaimede ekstrakti, mis sisaldavad mitmeid mõrutaimi koos.

Tarvita:

- Bittereid

- Mõrudaid taimi toidus, nagu rukola, lehtkapsas ja mangold.

- Võilillejuurt

- Kurkumi maitseainena toiduvalmistamisel

On ka teisi kasulikke taimi sapikivide raviks ja ennetamiseks, kuid kõige parem on konsulteerida kvalifitseeritud loodusraviarstiga, et tagada kõige ohutumad ja efektiivsemad neist arvestades sinu konkreetset juhtumit.

Bitterid sapi vedeldamiseks ja väljutamiseks ning maksa toetuseks

Bitterid

Bitterid on mõrutaimede ekstraktid, millesse on kokku kombineeritud 8 erinevat taime, mis omavahel sünergias maksa ja sapipõie tööd toetavad - emajuur, takjajuur, artishokk, võilillejuur, apteegitill, ingver, kadakamarjad, piparmünt.

Need taimed:

 • Stimuleerivad maksa rohkem sappi tootma. See tähendab, et sapp voolab paremini, ei ole tihke ning on parema kvaliteediga. Liiga tihke sapp võib tekitada sapikivisid ning nendega seotud valusid
 • Stimuleerivad sapipõit rohkem sappi väljutama. See tähendab, et sapp ei jää sapipõide liiga pikalt seisma ning see võib vähendada sapipõiega seotud sümptomeid ning kivide tekkimist.
 • Toetavad maksa detoksifikatsiooni - taimed stimuleerivad maksa puhastust ning paremat tööd.

Bitterites on järgmised taimed:

Emajuur

Emajuur on ravimtaim, mida on traditsiooniliselt kasutatud tervist toetavatel eesmärkidel. See on tuntud oma eriti mõru maitse poolest ja seda on traditsiooniliselt kasutatud just seedetrakti toonikuna, et stimuleerida mao, maksa ja sapipõie tööd. See aitab maksal rohkem sappi toota ning ühtlasi stimuleerib ka sapipõit sappi väljutama, nii et põis saaks pidevalt lõplikult tühjendatud ning sinna ei jääks paksenenud sappi seisma.

Emajuurt on kasutatud maksaturse leevendamiseks. Lisaks kasutatakse seda taime alkohoolsete aperitiivide komponendina, mille eesmärk on samuti enne sööki seedimise käivitamine.

Võilillejuur

Võilillejuur on väga mitmekülgse kasutusega ravimtaim, millel on maksa ja sapi funktsioonile erinevad positiivsed mõjud:

 1. Maksa töö parandamine ja seedimise toetamine. Võilillejuur sisaldab ühendeid, mis aitavad sapi tootmist suurendada. See võimaldab toitu paremini seedida, maksa puhastada ning mürkide eemaldamist kiirendada.
 2. Sapi voolu parandamine. Võilillejuur sisaldab suures koguses künureenhapet, mis parandab sapi voolamist.
 3. Maksa detoksifikatsioon. Võilillejuurt kasutatakse enamuses maksa detoks protokollides selle võimsa toime tõttu maksa puhastada.
 4. Maksa kaitse. Uuringud on näidanud, et võilillejuures olevad vees lahustuvad polüsahhariidid võivad aidata kaitsta maksa maksakahjustuste eest.
 5. Taimeravis on võilillejuurt kasutatud näiteks sapikivide lahustamiseks, sapipõie põletiku korral ning ka hepatiidi ja kollatõve korral.

Artishok

Artishoki lehe ekstrakti kasutatakse just eelkõige sapipõie vaevuste puhul ja sapi voolavuse parandamiseks. Artishokil on järgmised mõjud:

 1. Maksa töö toetamine ja detoks.  Artišoki lehe ekstrakt sisaldab ühendeid nagu tsünariin ja silimariin, mis toetavad maksa loomulikke detoksifikatsiooniprotsesse. Need ühendid soodustavad sapi tootmist, mis mängib võtmerolli toksiinide kehast väljutamisel. Uuringud näitavad, et artišoki manustamine mõjutas oluliselt maksa ensüüme, eriti alaniini aminotransferaasi (ALT) ja aspartaataminotransferaasi (AST), mis on maksa tervise näitajad.
 2. Maksa kaitsmine. Artišoki lehe ekstrakt on rikas antioksüdantide poolest, mis võivad aidata kaitsta maksarakke oksüdatiivse stressi ja vabade radikaalide põhjustatud kahjustuste eest.
 3. Sapi tootmise suurendamine: Artišoki lehe ekstrakti peamine eelis on selle võime suurendada sapi tootmist. Sappi toodetakse maksas ja hoitakse sapipõies ning see aitab rasvade seedimist ja imendumist. Sapi tootmise soodustamine võib parandada seedimist, eriti sapipõie probleemidega inimestel. Piisava sapi tootmine on oluline, kuna see on üks kandjaid, mille kaudu toksiinid lahkuvad maksast ja erituvad soolestiku kaudu.
 4. Sapi väljutus ja parem voolavus. Artišoki lehe ekstrakt parandab ka sapi voolamist sapipõiest peensoolde.
 5. Kolesterooli reguleerimine: Mõned uuringud viitavad sellele, et artišoki lehe ekstrakt võib aidata reguleerida keha kolesteroolitaset. Läbi selle võib see vähendada sapikivide tekke riski, mis tekib sapi koostise tasakaaluhäire tõttu.
 6. Seedimise toetamine: Piisava sapi vabastamine on hädavajalik rasvade seedimiseks ja imendumiseks. Sapi voolavuse parandamine aitab nii rasvu paremini seedida kui toetab ka üleüldist seedimisvõimet.

Takjajuur

 1. Sapi voolamise tõstmine. Takjajuur aitab suurendada sapi voolu, mis omakorda soodustab rasvade ja õlide paremat imendumist peensooles, sapipõie paremat toimimist ja rasvade tõhusamat töötlemist maksas. Selles sisalduvad mõrudad ühendid ergutavad sapi tootmist. See aitab maksa detoksifikatsiooni teises faasis siduda toksiinid sapiga ning seejärel väljutada need läbi soolestiku.
 2. Maksa toetamine. Takjajuur suurendab maksas glutatiooni hulka, antioksüdanti, mis aitab kaitsta maksa kahjulike kemikaalide eest, mis tekivad toksiinide lagunemisel organismis​​. Tänu oma antioksüdantide sisaldusele ja põletikuvastastele omadustele aitab takjajuur ka kaitsta maksa rakke toksiliste kahjustuste eest (nt alkoholi, retseptiravimite jm toksiinide tõttu).

Apteegitill

 1. Apteegitilli seemned suurendavad sapivoolu maksast ning aidates sappi vedeldada.
 2. Uuringud näitavad, et sellel on ka üldiselt maksa kaitsev toime

Ingver

 1. Ingverit soovitatakse sapikivide puhul oma sappi stimuleerivate omaduste tõttu. Suuremates annustes võib see suurendada sapi tootmist ja sapipõie kokkutõmbumist.

Piparmünt

 1. Piparmünt on eelkõige seedetrakti lõdvestava mõjuga, vähendades soolestiku spasme.
 2. See võib toetada ka maksa funktsiooni ning soodustada sapi voolu. Piparmündi lehtedes olevad ühendid kaitsevad maksa toksiinide eest.

Kadakamarjad

 1. Kadakamari toetab vere puhastamist ja võtab seeläbi maksalt natuke koormust maha.

Kas bittereid võib kasutada, kui sapipõis on välja lõigatud?

Kui sapipõis on ära opereeritud, siis aitab bitterite võtmine enne sööki anda maksale märku, et on aeg rohkem sappi toota. Niisiis toetab see rasvade seedimisprotsessi.

Samuti võib bittereid võtta peale sööki, kui on tunda, et seedimine on kehv.

Klientide kogemused bitteritega sapikivide puhul

"Peale seda, kui hakkasin bitterit enne õhtusööki paari tilga kaupa võtma, siis pole sapikoolikuid enam olnud. Ja nii on. Nii, et igati hea ja kasulik kraam. 🙂 Enne olid valud umbes kord või paar kuus, kui patustasin. Pidin väga jälgima mida ja millal ja kui palju sõin."

IREEN LAHT

"Mul olid tugevad sapikivi atakid - kivi läks liikuma ja põhjustas MEGA valu, mis kestab tunde. Nii hull, et oigasin maas valust.
Kui hakkasin bittereid tarvitama esiteks jäid atakid harvemaks, mitmeid kuid polnud ühtegi. Kui atakk tuli, tuli põhe bittereid võtta. Umbes minutiks kõik intensiivistus ja siis oli KÕIK. põhimõtteliselt tõusin püsti ja toimetasin edasi. täielik ulme! see lahendas kogu valu 2 minutiga. Ilmselt pani sapi jooksma ja sapiteedesse kinni jäänud kivi sai liikuma."

TRIIN ÜLESOO

Kasutatud allikad:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/diagnosis-treatment/drc-20354220

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gallstones

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214

https://www.health.harvard.edu/digestive-health/gallstones-symptoms-diagnosis-and-treatment

https://www.healthline.com/nutrition/gentian-root

https://drfarrahmd.com/2020/09/dandelion-how-it-benefits-our-liver/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9348909

https://cherylsherbs.com/blogs/herb-profile-directory/herbal-information-sheet-burdock-root

https://www.khromaherbs.com/blogs/news/benefits-of-burdock-root-for-liver

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7866591/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3228982/

https://healthfully.com/how-ginger-affects-gallstones-8653182.html

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA

One comment on “Piinavatest sapikividest vabaks - kaasaegsed loodusravi võtted”

One comment on “Piinavatest sapikividest vabaks - kaasaegsed loodusravi võtted”

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram