juuni 16, 2024

Mõrutaimede vägi: bitterid sinu seedimise turgutamiseks

Mida aeg edasi, on inimesed aina enam huvitatud looduslikest vahenditest oma tervise ja seedesüsteemi toetamiseks ja parandamiseks. Bitterid on heaks abiks seedimise parandamisel ning üldise tervise ja heaolu hoidmisel.

Bitterid seedimiseks

Bittereid on eri kultuurides traditsiooniliselt kasutatud aastasadu ja tuhandeid ravimtaimedena, millel on omadused turgutada seedimist ja toetada keha enda seedeprotsesse. Mõrutaimede jõudu kasutades aktiviseerivad bitterid seedesüsteemi ning soodustavad seedeensüümide ja sapi tootmist, mis on olulised toidu lõhustamiseks ning toitainete efektiivseks imendumiseks.

Mida rohkem saavad inimesed teadlikuks erinevatest lisaainetest toidus ning töödeldud toidu ja sünteetiliste ravimite ebatervislikkusest, seda atraktiivsemaks muutuvad loodusest leitud ja unustatud lahendused, mida vanasti teati. Mõrutaimed on aegade jooksul alati inimesi toetanud ning on aeg need tarkused jälle meie igapäevaellu tagasi võtta.

Mis on bitterid?

Bitterid on mõrutaimede ekstraktid, millel on seedimist toetav ja turgutav mõju. Neid ekstrakte kasutatakse enamasti vedelikuna ning neil on väga tugev mõrkjas maitse. Põhiline mehhanism läbi mille bitterid toimivad on seedesüsteemi stimuleerimine, et keha hakkaks ise efektiivsemalt tootma maohapet, seedeensüüme ja sappi, mis kõik on olulised seedeprotsessi täiuslikumaks toimimiseks ning toidu lõhustamiseks ning toitainete omandamiseks.

Kuidas bitterid töötavad

Toimemehhanism

Bitterid töötavad eelkõige tänu kommunikatsioonile meie maitseretseptorite ja seedesüsteemi vahel. Kui me tarvitame mõru maitsega taimi, siis aktiveerib see mõruretseptorid keelel. See aktivisatsioon saadab signaali ajusse, mis omakorda annab käsu seedesüsteemile ennast töökorda panna. Ajust läheb signaal seedesüsteemi läbi uitnärvi ning käivitub kaskaad reaktsioone, mille eesmärk on efektiivselt toitu seedida.

Bitterite roll seedemahlade käivitajana

Üks põhilisi bitterite toimemehhanisme on seedemahlade – maohappe, sapi ja seedeensüümide - tootmise käivitamine. Need on üliolulised, et toit efektiivselt lõhustada ning sellest toitained kätte saada. Bitterid käivitavad neid protsesse nii:

 1. Sülje tootmine: Kõige esimene reaktsioon bitteritele on sülje tootmine. Sülg sisaldab ensüüme nagu amülaas, mis alustavad kõige esimest sammu seedeprotsessis.
 2. Maohappe tootmine: Bitterid stimuleerivad maohappe ning pepsiini tootmist. Pepsiin on seedetrakti ensüüm, mis mängib olulist rolli valkude seedimisel. Piisav maohape on oluline valkude ja muude toitainete piisavaks lõhustamiseks. Piisav happelisus tapab ka toiduga kaasa tulevad patogeenid. Happelisus on ka oluliseks signaaliks, mis sulgeb söögitoru sulgurlihase, et toit ei tuleks üles tagasi ja ei põhjustaks kõrvetisi. Lisaks annab piisavalt happeline toidusegu, mis liigub edasi peensoolde, märguande nii pankreasele kui maksale-sapipõiele piisavalt ensüüme ja sappi toota, sest need on aluselised ja töötavad maohappe neutraliseerijana.
 3. Sapi tootmine ja vabastamine: Bitteritel on oluline roll maksa stimuleerimisel, et see rohkem sappi toodaks ning samamoodi ka sapipõie stimuleerimisel, et see talletatud sappi vabastaks. Sapp on oluline, et rasvasid emulsifeerida ja seedida. See aitab kaasa ka rasvlahustavate vitamiinide omastamisele (A, D, E ja K) ning aitab eemaldada toksilisi jääke kehast.
 4. Pankrease ensüümid: Bitterid stimuleerivad pankreast vabastama seedeensüüme, sealhulgas lipaasi, amülaasi ja proteaasi. Need ensüümid on üliolulised, et peensoolde saabunud rasva, valku ja süsivesikuid veelgi peenemateks osadeks lõhustada ning toidust toitained kätte saada. Lisaks ei jää lõhustamata toit seedesüsteemi hapnema ning probleeme tekitama.

Bitterite mõju seedeprotsessidele

Bitterid mitte ainult ei stimuleeri seedemahlade tootmist vaid neil on üldine positiivne efekt ka soolestiku liikumiskiirusele ja seedimisele üleüldiselt.

 1. Soolestiku liikumiskiirus: Bitterid aitavad soolestiku liikumiskiirust reguleerida. See tähendab seda aega, mis kulub toidul seedekulgla läbimiseks. Need soodustavad soolestiku peristaltikat (sooleseinte kokkutõmbeid, mis toitu edasi liigutavad) ning tagavad, et toit jõuaks ladusalt maost jämesoolde. Väheneb kõhukinnisuse oht ja suureneb toitainete imendumine. Samas reguleerivad bitterid ka kõhulahtisust, läbi pankrease ensüümide ja sapi tootmise.
 2. Isu reguleerimine: mõrutaimed aitavad reguleerida greliini ehk näljatunde hormooni – lühiajaliselt ergutavad nad korraks isu, kuid peale esmast käivitust isu pikemas perspektiivis hoopis väheneb. Seega aitavad bitterid ülesöömist vältida ning taastada normaalse näljatunde õiges proportsioonis. Samuti aitavad bitterid seedida ning toidust rohkem toitaineid kätte saada, mistõttu organism on väiksemas toitainete näljas ning võib rahulikult kätte saadud vajalikke aineid nautida.
 3. Seedimisega seotud ebameeldivate sümptomite vähendamine: kogu seedeprotsessi ergutamisega aitavad bitterid vähendada ebameeldivaid sümptomeid nagu puhitused ja gaas, kõhuvalu, kõhukinnisus- või lahtisus, kõrvetised, valud jne. Paranenud seedemahlade tootmine ning kiirem soolestiku liikumine aitavad kogu seedimise paremasse seisu viia.
 4. Aju-soolestiku ühendus: Viimasel ajal räägitakse palju aju ja soolestiku seostest. Parem tasakaal aju-soolestiku teljel tähendab paremat üldist tervist ja heaolu. Toetades efektiivset seedimist ja vähendades seedimisega seotud häireid aitavad bitterid kaudsel viisil ka üldist emotsionaalset heaolu tõsta.

Kokkuvõttes aitavad bitterid läbi maitseretseptorite stimuleerimise käivitada järjestikused protsessid, mis seedimist tõhustavad.

Bitterite kasu tervisele

Parem seedimine ja toitainete omastamine

Bitterid aitavad seedimise käima panna ning tagada, et saame toidust maksimaalselt kõik toitained kätte.

 • Toidu lagundamine: Bitterid panevad organismi tootma kõiki seedemahlasid, mis aitavad toidu väikesteks osakesteks lagundada. See viib efektiivsema seedimiseni ning vähendab tõenäosust, et seedimata toit kõhus ebamugavust tekitaks või et tekiks toitainete puuduseid.
 • Parem vitamiinide ja mineraalide omastamine: bitterid hõlbustavad toidust toitainete kättesaamist. Parem sapi tootmine tähendab rasvlahustuvate vitamiinide omastamist (A, D, E ja K) ning parem pankrease seedeensüümide tootmine tähendab, et toitained valkudest, süsivesikutest ja rasvadest imenduvad paremini peensoolest.
Bitterid parem seedimine

Seedehäirete leevendamine

Bitterid aitavad mitmeid seedehäireid leevendada.

 • Gaaside ja puhituste vähendamine: parem seedeensüümide ja sapi tootmine aitab toidu kiiremini lagundada ning vähendab lõpuni seedimata toiduosakeste fermenteerumist soolestikus, mis on tihti gaaside tekkepõhjuseks.
 • Ülesöömisest tingitud ebamugavuse vähendamine: Bitterid kiirendavad ja võimendavad toidu seedimist, nii et keha saab paremini hakkama ka suurte toiduportsjonitega ning raske tunne peale söömist väheneb.
 • Kõhukinnisuse vähendamine: Kuna mõru maitse stimuleerib tervet soolestikku, siis hakkab paremini tööle soolte peristaltika, mis liigutab toitu edasi, nii et see ei jää päevadeks soolestikku hapnema. Bitterid tõstavad seedimiskiirust ning toidu aktiivset edasiliikumist erinevates seedimisetappides. Tulemuseks on kergem tunne ning abi kõhukinnisuse vastu.
 • Kõhulahtisuse vähendamine: Bitterite kasutamine kõhulahtisuse vastu toetab seedesüsteemi õrnal ja loomulikul viisil. Mõrutaimed stimuleerivad seedenäärmete aktiivsust, parandades seedemahlade tootmist ja soodustades toidu efektiivsemat lagundamist ja seedesüsteemi tasakaalu. See mitte ainult ei leevenda kõhulahtisust, vaid aitab ka ennetada ja leevendada teisi seedeprobleeme, pakkudes samal ajal üldist toetust seedesüsteemile.
 • Kõrvetised: Tugev maohape on oluline kõrvetiste vältimiseks. Kõrge maohape signaliseerib söögitoru sulgurlihasele, et see peab sulguma ning toit ei tule üles. Maohappe tootmise toetamine on kõrvetiste vähendamiseks väga oluline.
 • Sapipõie probleemid: Bitterid:
  • Stimuleerivad maksa rohkem sappi tootma. See tähendab, et sapp voolab paremini, ei ole tihke ning on parema kvaliteediga. Liiga tihke sapp võib tekitada sapikivisid ning nendega seotud valusid
  • Stimuleerivad sapipõit rohkem sappi väljutama. See tähendab, et sapp ei jää sapipõide liiga pikalt seisma ning see võib vähendada sapipõiega seotud sümptomeid ning kivide tekkimist.
  • Toetavad maksa detoksifikatsiooni - taimed stimuleerivad maksa puhastust ning paremat tööd.

Magusaisu vähendamine

Bitteritel on omadus isu reguleerida – olgu see siis magusaisude vähendamine või tervisliku isu soodustamine isupuuduse korral.

 • Magusaisu vähendamine: Teadusuuringud on välja selgitanud, et mõru maitse sõna otseses mõttes lülitab välja ajus retseptorid, mis on seotud tungiga suhkru järele ja põhjustavad magusaisu. Bitterid aitavad ajukeemiat reguleerida viisil, mis teeb selle vähem tundlikuks suhkru hulluksajavale mõjule. Lisaks aitavad mõrutaimed huvitaval viisil reguleerida greliini ehk näljatunde hormooni – lühiajaliselt ergutavad nad korraks isu, kuid peale esmast käivitust isu pikemas perspektiivis hoopis väheneb. Seega aitavad bitterid ülesöömist vältida ning taastada normaalse näljatunde õiges proportsioonis. Samuti aitavad bitterid seedida ning toidust rohkem toitaineid kätte saada, mistõttu organism on väiksemas toitainete näljas ning võib rahulikult kätte saadud vajalikke aineid nautida.
 • Isu tõstmine isupuuduse korral: bitterid aitavad läbi mõruretseptorite aktiviseerimise kehal valmistuda toidu vastuvõtmiseks ning loovad tervislikuma isu.
Bitterid vähendavad magusaisu

Hea mõju soolestiku üleüldisele tervisele

Peale otsese seedimise turgutamise võivad bitterid ka üleüldiselt seedesüsteemi tervist parandada.

 • Mikrobioomi parandamine: Bitterid võivad mikrobioomile positiivset mõju avaldada. Mikrobioomiks nimetatakse soolestikus elavat bakterikogukonda. Kuna bitterid soodustavad parema keskkonna loomist läbi efektiivsema seedimise, siis aitab see parem keskkond kasvatada häid baktereid ja pärssida halbu.
 • Põletikulisuse vähendamine soolestikus: mõnedel mõrutaimedel on põletikuvastased omadused, mis võivad soolestikku rahustada. See on oluline näiteks kroonilise ärritunud soole sündroomi puhul.

Mürkide väljutamise soodustamine

Bitterid toetavad keha loomulikke detoksifikatsiooniprotsesse, eriti läbi maksa töö stimuleerimise.

 • Maksa töö toetamine: Bitterid toetavad maksa tööd ja sapi tootmist, mõlemad on väga olulised mürkide väljutamiseks. Maks töötleb toksiine ja metaboolseid jääkaineid ning sapp aitab need kehast välja juhtida.
 • Toksiinide väljutamine: läbi maksa ja sapi toetamise aitavad bitterid kehast toksilisi jääkaineid välja viia.

Mõrutaimede traditsiooniline kasutamine eri kultuurides

Mõrutaimede kasutus on sajandeid vana ning läbib erinevaid kultuure üle maailma. Traditsionaalses hiina meditsiinis kasutati bittereid keha energiasüsteemi tasakaalustamiseks ja seedimise abistamiseks. Samamoodi on bittereid kasutatud Inidias ajurveeda praktikates, kus neid kasutati isu reguleerimiseks, maksa puhastamiseks ja seedimise toetamiseks.

Bitterid hiina meditsiinis

Euroopas on mõrutaimede tarvitamisel samuti pikk ajalugu – neid kasutati aperitiividena enne sööki või digestiividena peale toidukorda, et aidata paremini seedida. Kõige tuntumateks näideteks on Rootsi bitterid – see on populaarne toonik, millele on omastatud palju erinevaid tervist toetavaid mõjusid. Samuti on tuntud Angostura bitterid, mida algupäraselt hakati tootma ravivahendina seedeprobleemide vastu, kuid mille kasutusala laienes kokteilide tegemisele. Praegu toodab Angustura laia valikut bittereid, mis on mõeldud eelkõige alkoholikokteilide koostisosadeks.

Rootsi bitterid

Ameerika põlisrahvaste kultuurid on mõrutaimi kasutanud meditsiinilisel otstarbel. Indiaanlaste hõimud kasutasid näiteks võilillejuurt ja koldjuurt seedeprobleemide vastu ja üleüldiseks tervise turgutamiseks.

Läbi ajaloo ja erinevate kultuuride on mõrutaimi hinnatud just eelkõige nende omaduse tõttu seedefunktsiooni parandada ja erinevaid seedehäireid leevendada. Nende traditsiooniliste kasutuse järel taasavastame tänapäeval bittereid kui head looduslikku vahendit seedimise jaoks.

Näited mõnedest taimsetest bitterite koostisosadest

Bitterid sisaldavad enamasti mitmeid taimseid koostisosasid, mis toetavad igaüks omal moel ja sünergiliselt seedesüsteemi toimimist. Mõned levinumad bitterite koostisosad on näiteks:

 • Emajuur – see on tuntud oma eriti intensiivse mõru maitse poolest. Emajuur on eriti võimas seedimise stimuleerija, mis aitab kehal toota seedeensüüme ja sappi.
 • Võilill – bitterites kasutatakse nii juurt kui lehti. Võilill aitab eelkõige maksa funktsiooni toetada ning reguleerib ka isu.
 • Takjajuur – seda kasutatakse traditsiooniliselt maksa toetamiseks ja detoksifikatsiooniks ning see on tavapärane bitterite koostisosa
 • Artishokk – seda kasutatakse taimeravis ka eelkõige maksa töö toetamiseks ning sapi tootmiseks, see aitab organismil paremini rasvasid seedida. Artishokil on omakorda spetsiifiline mõrkjas maitse, mis toetab ülejäänud bitterite maitseprofiili
 • Et maitsenüansse täiendada, lisatakse bitteritele tihti ka aromaatseid taimi, mis annavad lisa maitsenüansi ning toetavad omakorda seedimist muude omadustega – näiteks apteegitill, ingver, piparmünt, mõruapelsin jmt
Bitterid koostisained

Millest Bite the Plant bitterid on tehtud?

Bitteritesse on kokku valitud seedimist leebelt kuid tõhusalt toetavad taimed

reisile kaasa bitterid

TAKJAJUUR - Tugev antioksüdant, toetab seedimist, vähendab põletikulisust

VÕILILLEJUUR - Stimuleerib maksa tööd, aitab häid baktereid, väljutab mürke

APTEEGITILL - Paneb tööle seedeensüümid, puhituste vastu

EMAJUUR - Mõrutaimede "kuningas", vähendab magusaisu, tõstab maohapet ja sapi tootmist

INGVER - Kõhuvalu ja iivelduse vastu, aitab kaalu alandada, alandab kolesterooli ja veresuhkrut

KADAKAMARJAD - Antioksüdant, tugevalt põletikuvastane, võitleb halbade bakteritega

PIPARMÜNT - Aitab toitu (eriti rasvasid) paremini seedida, vähendab gaase ja kõhukrampe

ARTISHOKK - Toetab maksa, parandab toidu seedimist ja heade bakterite tasakaalu, vähendab seedehäireid

Kuidas bittereid kasutada?

seedimine korda - võta enne sööki bittereid

Doos: tuleks võtta pipetitäis (6-7 tilka) enne sööki. Kogust võib vajadusel suurendada, kui seedehäired piinavad.

Ajastus: Bitterit võetakse enne sööki, et seedimine toiduks ette valmistada ja käivitada. Bittereid tuleks võtta 5-10 minutit enne sööki ning hoida suus, et maitset võimalikult kaua tunda.

Kui oled söönud liiga raske toidukorra ning unustanud enne bittereid võtta, siis need käivitavad seedimise ka hiljem - võta bitterit siis kui meelde tuleb.

Nipid, kuidas bitterid oma igapäevarutiini sobitada

 1. Järjepidevus: tekita endale igapäevane harjumus bittereid enne iga söögikorda võtta – eriti enne raskemaid ja suuremaid söömisi. Järjepidevus on bitterite puhul võtmesõnaks, et nendest täis efekti tunda
 2. Hoiusta käepäraselt: pane bitteripudel käepärasesse kohta, näiteks köögis või söögilaua peal, et see tuleks sul enne söömist meelde. Võid pudelit kanda ka käekotis kaasas, kui sööd palju väljas.
 3. Lahusta vees: kui bitteri maitse on liiga tugev sinu jaoks, siis lahusta see väikeses (nt tee- või supilusikatäies) vees. See teeb nende võtmise kergemaks, samas mitte vähendades efektiivsust.
 4. Ühenda tavapäraste rutiinidega: sobita bitterite võtmine tavapärastesse tegevustesse, mida enne toitumist teed. Näiteks saad võtta bittereid lauda kattes või toitu valmistades. Nii on kergem luua rutiin, mille abil bitteri võtmist endale meelde tuletada.
 5. Toeta tervist ka muudel viisidel: kombineeri bitterite võtmise muute tervislike harjumustega, näiteks aeglane söömine ja tervislikud toiduvalikud – et toetaksid oma seedesüsteemi maksimumviisil.

Kokkuvõte bitterite mõjust seedimisele

Bitterid igapäevarutiini

Bitteritel on palju kasulikke omadusi, mis toetavad seedetrakti tervist ja üldist heaolu. Nad stimuleerivad seedeensüümide ja sapi tootmist, mis soodustavad toitainete lagunemist ja imendumist. Soolestiku motoorikat parandades aitavad bitterid ennetada kõhukinnisust ja toetavad sujuvat seedimist. Samuti aitavad need reguleerida söögiisu, suurendades seda neil, kellel on halb isu, või suurendades täiskõhutunnet ja vähendades magusaisu, et vältida ülesöömist. Lisaks aitavad bitterid kaasa soolestiku tervisele, mõjutades soolestiku mikrobioomi ja vähendades põletikku. Nende roll maksafunktsioonis ja mürkainete väljutamises toob tänapäeva toksilises maailmas kasu igaühele.

Lisa bitterid oma igapäevarutiini

Bitterid iga päev

Bitterite lisamine oma igapäevasesse rutiini on lihtne ja samas väga tõhus viis oma seedesüsteemi toetamiseks. Need on osa terviklikust lähenemisest seedesüsteemi heas korras hoidmiseks tasakaalustatud toitumise, regulaarse füüsilise aktiivsuse ja stressi maandamise kõrval.

Inimkond on mõru maitsega kooskõlas elanud pikka aega. Alles viimastel aastakümnetel oleme selle oma toidust suures osas välja aretanud, kuid meie keha mäletab seda ikka ja vajab maitsete osas tasakaalu. Mõru on palju rohkem kui lihtsalt üks maitse – sellel on tugevad positiivsed mõjud meie organismile. Mõru maitse on meie seedesüsteemile loomulik toetus ning seetõttu võib bittereid võtta pikaajaliselt, kasutades neid hea seedimishügieeni osana.

Kliendid bitteritest

MERJE PEEKMA

Peale nelja rasedust on seedimine pidevalt korrast ära. Aga kuu aega kasutasin Bitterit ja tôesti pole enam probleeme olnud. Vôtan iga päev.

IREEN LAHT

Peale seda, kui hakkasin bitterit enne õhtusööki paari tilga kaupa võtma, siis pole sapikoolikuid enam olnud. Ja nii on. Nii, et igati hea ja kasulik kraam. 🙂 Enne olid valud umbes kord või paar kuus, kui patustasin. Pidin väga jälgima mida ja millal ja kui palju sõin.

Indrek andema

INDREK ANDEMA

Väga hea ja mõnus abiline. Varem olin hädas kõrvetiste ja refluksiga aga peale bitteri kasutamist pole poole aasta jooksul kordagi probleeme olnud.
Kannatab ka teravamad toidud ära.
Õunaäädika variant on minu lemmik aga ka alkoholiga on mõnusa maitsega.
Uus pudel on ka väga ilusa disainiga 😉

IVI KURG

Ma pean tunnistama, et vahel läheb ikka meelest ära ja mõnikord jääb vahele. Aga olen täheldanud, et magusaisu on tohutult vähenenud ja üldse mingid suvalised isutamised ka. Need on peamised asjad, mis kohe pähe tulevad.

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram