oktoober 28, 2023

4 põhjust, miks sapikivid piinlikku kõhulahtisust tekitavad

Kõhulahtisus tekib sapikivide puhul seoses sapi tootmise ja väljutamisega. On mitmeid mehhanisme, kuidas sapikivid on kõhulahtisusega seotud:

1. Sapi tootmine ja väljutamine

Sapipõiel on oluline roll rasvade seedimisel – see hoiustab maksa poolt toodetud sappi ning väljutab seda õigel hetkel, kui seedimiseks vaja. Sapp aitab soolestikus rasvasid emulgeerida ning seejärel lõpuni seedida. Kui sapipõis ei funktsioneeri õigesti ning ei väljuta sappi vajalikul momendil või kui on tekkinud sapikivid, takistab see sapi voolu peensoolde. See võib tekitada kõhulahtisust tänu kehvale rasvade seedimisele. Kui keha ei suuda rasvu lagundada ja ära seedida, lähevad nad soolestikust kiiresti läbi ja kõht läheb lahti. Inimestel, kellel on sapipõiega probleemid, on tihti krooniline kõhulahtisus. Kui kõht pole täiesti lahti, on väljaheide siiski väga pehme ning muudab sageli ka värvi – helekollaseks või lausa kriitjaks. Selle põhjuseks on liigne rasvasisaldus väljaheites.

2. Sapphappe malabsorptsioon ehk tagasi imendumine

Organism kasutab sappi korduvalt, maks väljutab seda rasvade seedimiseks ning kui sapp on jõudnud peensoolde, peaks see organismi tagasi imenduma. Sapi malabsorbtsioon on seisund, kus sapp ei imendu tagasi organismi ning see jõuab jämesoolde ning põhjustab seal kõhulahtisust.  Sapp on seedimisprotsessi jaoks ülioluline ja kui see ei imendu korralikult, rikub see keemilist tasakaalu soolestikus. See sapphapete liig paneb jämesoole eritama lisavett, mis viib vesise väljaheiteni

Selle probleemi tekkimine on tõenäoliselt seotud sapphappe transporterite puudusega või väärtalitlusega sapphappe sünteesi kontrollivas tagasiside regulatsioonis. Seda võivad põhjustada erinevad probleemid, sealhulgas Crohni tõbi või sapipõiega seotud probleemid või väljalõigatud sapipõis.

Sapphappe malabsorptsioonist teatakse vähe ning seda diagnoositakse harva, kuigi see on tõenäoliselt rohkem levinud.  

3. Kõhulahtisus peale sapipõie operatsiooni

Uuringud näitavad, et ca 20 protsendil inimestest tekib peale sapipõieoperatsiooni kõhulahtisus. Enamus juhtudest läheb see mõne aja jooksul üle, kuid mõningatel juhtudel jääb probleem krooniliselt kestma.

Miks täpselt kõhulahtisus tekib ei teata. Kuid kuna peale sapipõie operatsiooni pole sappi kuskil säilitada, siis tilgub see pidevalt peensoolde. Arvatakse, et kõhulahtisus on seotud sellega, et liiga palju sappi jõuab jämesoolde (vt ka eelmist punkti).

Arstid võivad kirjutada selle puhul ravimeid, mis mõjutavad sapphappe tagasiimendumist või siis ravimeid kõhulahtisuse vastu.

Toitumises võib proovida vältida toite, mis võivad kõhulahtisust võimendada, näiteks kohvi, piimatooted, rasvased toidud ning magus.

Toidulisanditena võib proovida seedeensüüme, eriti neid mis sisaldavad lipaasi, mis aitab rasvasid lagundada ning bittereid ehk mõrutaimede ekstrakti.  

4. Sapipõie probleemid, sapikivid ja kõhulahtisus

Kroonilised sapipõiega seotud probleemid ja sapikivid võivad tekitada erinevaid sümptomeid nagu gaasid, iiveldus, kõhuvalud ja krooniline kõhulahtisus. Kui sapi tootmine ja väljutamine on takistatud, siis ei suuda organism rasvasid seedida ning need jõuavad jämesoolde nint tekitavad kõhulahtisust.

Kui väiksed sapikivid ummistavad sapijuhad, siis need takistavad samuti sapi voolamist ja tulemuseks on kõhulahtisus.

Sapi kvaliteedi tõstmine kõhulahtisuse leevendamiseks

Sageli aitab probleemist üle saada see, kui ergutada seedesüsteemi rohkem ja kvaliteetsemat sappi tootma, nii et see oleks õige konsistentsiga, mitte liiga paks ning sapipõis suudaks ennast lõpuni tühjendada. Kui liiga paks sapp jääb sapipõide istuma siis see hakkab probleeme tekitama. Loe ka pikemat artiklit sapikividest, mis neid mehhanisme põhjalikumalt lahti seletab.

Bitterid sapi vedeldamiseks ja väljutamiseks ning maksa toetuseks

Bitterid on mõrutaimede ekstraktid, millesse on kokku kombineeritud 8 erinevat taime, mis omavahel sünergias seedimist toetavad. Bitterid toetavad eriti tugevalt just maksa tööd ning sapi tootmist ja väljutamist.

Bitterites on järgmised taimed:

Emajuur

Emajuur on ravimtaim, mida on traditsiooniliselt kasutatud tervist toetavatel eesmärkidel. See on tuntud oma eriti mõru maitse poolest ja seda on traditsiooniliselt kasutatud just seedetrakti toonikuna, et stimuleerida mao, maksa ja sapipõie tööd. See aitab maksal rohkem sappi toota ning ühtlasi stimuleerib ka sapipõit sappi väljutama, nii et põis saaks pidevalt lõplikult tühjendatud ning sinna ei jääks paksenenud sappi seisma.

Emajuurt on kasutatud maksaturse leevendamiseks. Lisaks kasutatakse seda taime alkohoolsete aperitiivide komponendina, mille eesmärk on samuti enne sööki seedimise käivitamine.

Võilillejuur

Võilillejuur on väga mitmekülgse kasutusega ravimtaim, millel on maksa ja sapi funktsioonile erinevad positiivsed mõjud:

  1. Maksa töö parandamine ja seedimise toetamine. Võilillejuur sisaldab ühendeid, mis aitavad sapi tootmist suurendada. See võimaldab toitu paremini seedida, maksa puhastada ning mürkide eemaldamist kiirendada.
  2. Sapi voolu parandamine. Võilillejuur sisaldab suures koguses künureenhapet, mis parandab sapi voolamist.
  3. Maksa detoksifikatsioon. Võilillejuurt kasutatakse enamuses maksa detoks protokollides selle võimsa toime tõttu maksa puhastada.
  4. Maksa kaitse. Uuringud on näidanud, et võilillejuures olevad vees lahustuvad polüsahhariidid võivad aidata kaitsta maksa maksakahjustuste eest.
  5. Taimeravis on võilillejuurt kasutatud näiteks sapikivide lahustamiseks, sapipõie põletiku korral ning ka hepatiidi ja kollatõve korral.

Artishok

Artishoki lehe ekstrakti kasutatakse just eelkõige sapipõie vaevuste puhul ja sapi voolavuse parandamiseks. Artishokil on järgmised mõjud:

  1. Maksa töö toetamine ja detoks.  Artišoki lehe ekstrakt sisaldab ühendeid nagu tsünariin ja silimariin, mis toetavad maksa loomulikke detoksifikatsiooniprotsesse. Need ühendid soodustavad sapi tootmist, mis mängib võtmerolli toksiinide kehast väljutamisel. Uuringud näitavad, et artišoki manustamine mõjutas oluliselt maksa ensüüme, eriti alaniini aminotransferaasi (ALT) ja aspartaataminotransferaasi (AST), mis on maksa tervise näitajad.
  2. Maksa kaitsmine. Artišoki lehe ekstrakt on rikas antioksüdantide poolest, mis võivad aidata kaitsta maksarakke oksüdatiivse stressi ja vabade radikaalide põhjustatud kahjustuste eest.
  3. Sapi tootmise suurendamine: Artišoki lehe ekstrakti peamine eelis on selle võime suurendada sapi tootmist. Sappi toodetakse maksas ja hoitakse sapipõies ning see aitab rasvade seedimist ja imendumist. Sapi tootmise soodustamine võib parandada seedimist, eriti sapipõie probleemidega inimestel. Piisava sapi tootmine on oluline, kuna see on üks kandjaid, mille kaudu toksiinid lahkuvad maksast ja erituvad soolestiku kaudu.
  4. Sapi väljutus ja parem voolavus. Artišoki lehe ekstrakt parandab ka sapi voolamist sapipõiest peensoolde.
  5. Kolesterooli reguleerimine: Mõned uuringud viitavad sellele, et artišoki lehe ekstrakt võib aidata reguleerida keha kolesteroolitaset. Läbi selle võib see vähendada sapikivide tekke riski, mis tekib sapi koostise tasakaaluhäire tõttu.
  6. Seedimise toetamine: Piisava sapi vabastamine on hädavajalik rasvade seedimiseks ja imendumiseks. Sapi voolavuse parandamine aitab nii rasvu paremini seedida kui toetab ka üleüldist seedimisvõimet.

Takjajuur

  1. Sapi voolamise tõstmine. Takjajuur aitab suurendada sapi voolu, mis omakorda soodustab rasvade ja õlide paremat imendumist peensooles, sapipõie paremat toimimist ja rasvade tõhusamat töötlemist maksas. Selles sisalduvad mõrudad ühendid ergutavad sapi tootmist. See aitab maksa detoksifikatsiooni teises faasis siduda toksiinid sapiga ning seejärel väljutada need läbi soolestiku.
  2. Maksa toetamine. Takjajuur suurendab maksas glutatiooni hulka, antioksüdanti, mis aitab kaitsta maksa kahjulike kemikaalide eest, mis tekivad toksiinide lagunemisel organismis​​. Tänu oma antioksüdantide sisaldusele ja põletikuvastastele omadustele aitab takjajuur ka kaitsta maksa rakke toksiliste kahjustuste eest (nt alkoholi, retseptiravimite jm toksiinide tõttu).

Apteegitill

  1. Apteegitilli seemned suurendavad sapivoolu maksast ning aidates sappi vedeldada.
  2. Uuringud näitavad, et sellel on ka üldiselt maksa kaitsev toime

Ingver

  1. Ingverit soovitatakse sapikivide puhul oma sappi stimuleerivate omaduste tõttu. Suuremates annustes võib see suurendada sapi tootmist ja sapipõie kokkutõmbumist.

Piparmünt

  1. Piparmünt on eelkõige seedetrakti lõdvestava mõjuga, vähendades soolestiku spasme.
  2. See võib toetada ka maksa funktsiooni ning soodustada sapi voolu. Piparmündi lehtedes olevad ühendid kaitsevad maksa toksiinide eest.

Kadakamarjad

  1. Kadakamari toetab vere puhastamist ja võtab seeläbi maksalt natuke koormust maha.

Klientide kogemused bitteritega sapikivide puhul

"Peale seda, kui hakkasin bitterit enne õhtusööki paari tilga kaupa võtma, siis pole sapikoolikuid enam olnud. Ja nii on. Nii, et igati hea ja kasulik kraam. 🙂 Enne olid valud umbes kord või paar kuus, kui patustasin. Pidin väga jälgima mida ja millal ja kui palju sõin."

IREEN LAHT

"Mul olid tugevad sapikivi atakid - kivi läks liikuma ja põhjustas MEGA valu, mis kestab tunde. Nii hull, et oigasin maas valust.
Kui hakkasin bittereid tarvitama esiteks jäid atakid harvemaks, mitmeid kuid polnud ühtegi. Kui atakk tuli, tuli põhe bittereid võtta. Umbes minutiks kõik intensiivistus ja siis oli KÕIK. põhimõtteliselt tõusin püsti ja toimetasin edasi. täielik ulme! see lahendas kogu valu 2 minutiga. Ilmselt pani sapi jooksma ja sapiteedesse kinni jäänud kivi sai liikuma."

TRIIN ÜLESOO

Kasutatud kirjandus:

https://healthfully.com/what-are-the-symptoms-of-a-gallbladder-problem-4481242.html

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24312-bile-acid-malabsorption

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cholecystectomy/expert-answers/gallbladder-removal/faq-20058481

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA

One comment on “4 põhjust, miks sapikivid piinlikku kõhulahtisust tekitavad”

One comment on “4 põhjust, miks sapikivid piinlikku kõhulahtisust tekitavad”

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram