november 10, 2023

Sapikivide sümptomid või muud kõhuprobleemid - kuidas vahet teha?

Sapikivide sümptomid

Sapikivid ei pruugi alati sümptomeid tekitada, kuid kui need tekivad, siis võivad need olla väga intensiivsed.
Nendega on seotud järgmised tunnused:

Sapikivid ja kõhuvalu ning seljavalu

 • Sapikivid võivad põhjustada äkilist ja tugevat valu kõhu paremas ülaosas, eriti kui kivi satub sapijuhasse ja põhjustab ummistuse. See valu võib olla ühtlane, tugevneda kiiresti ja kesta 30 minutist kuni mitme tunnini.
 • Seljavalu: Sapikividest põhjustatud valu on tavaliselt terav, intensiivne ja ilmneb järsku. Seda tuntakse sageli paremas ülakõhus ja valu võib kiirguda parema õla või abaluude alla.
 • Parema õla valu: Mõnikord võib valu laieneda ka paremasse õlga.

Seedimishäired

 • Iiveldus ja oksendamine: sapikivid võivad põhjustada iiveldust ja oksendamist, mis on äärmiselt ebamugavad.
 • Röhitsused, gaasid ja vähenenud söögiisu: sapikivide tõttu võivad tekkida gaasid ja söögiisu vähenemine.

Palavik ja külmavärinad

 • Sapikivid võivad sümptomitena põhjustada ka palavikku. Sageli on see väike palavik, millega kaasnevad külmavärinad.
 • Palavik võib viidata ka tõsisematele probleemidele, nagu pankreatiit või sapipõie või sapiteede infektsioonid.

Muutused naha ja silmade värvuses

 • Kollatõbi: kui kivid blokeerivad sapiteed, võib tekkida naha või silmavalgete kollakas värvus, mida nimetatakse kollatõveks.
 • Muutused uriini ja väljaheite värvuses: sapikivide puhul võib täheldada uriini tumedamat värvi või heledat väljaheidet.
  Need sümptomid võivad inimeseti erineda ja mõnel juhul võivad need viidata tõsisele infektsioonile või põletikule sapipõies, maksas või kõhunäärmes, mis nõuab meditsiinilist abi.

Ägedad sapikivide sümptomid

Sapikivide probleemid võivad väljenduda akuutselt või krooniliselt.

Ägedad sümptomid

Sapikivid võivad põhjustada äkilist, tugevat valu kõhu paremas ülaosas või keskel, mis võib kesta mitu tundi. See äge valu on sageli tingitud sellest, et sapikivi blokeerib sapiteed, põhjustades valude järsku tekkimist. Valu võib kiiresti tugevneda ja sellega kaasneb sageli iiveldus, oksendamine, palavik või külmavärinad.

Äge sapikiviatakk, mida sageli nimetatakse sapikoolikuks, kestab tavaliselt mitu tundi. Ataki ajal tunnevad inimesed tugevat valu paremas ülakõhus. See võib olla nii intensiivne, et sageli pöörduvad inimesed erakorralise meditsiiniabi poole. Seda valu on raske leevendada ning see taandub tavaliselt, kui kivi on sapijuhast välja liikunud.

Nende atakkide kestus võib varieeruda, enamasti kestab see umbes 30 minutist kuni kahe või enama tunnini, eriti pärast suure rasvasisaldusega või kõrge kolesteroolisisaldusega sööki. Need tugevad valusööstud esinevad sageli õhtul või öösel ning tihti peale liiga suurt ja rasket sööki.

Kroonilised sapikivide sümptomid

 • Kui sapikivid põhjustavad kroonilisi probleeme, võivad inimestel tekkida korduv või püsiv ebamugavustunne või valu kõhus. See valu võib olla vähem intensiivne kui ägeda sapikivirünnaku ajal kogetud valu, kuid see võib võib muutuda pidevaks närivaks valuks.
 • Muude krooniliste tunnuste hulka võivad kuuluda seedehäired, röhitsused ja gaasid. Krooniliste sapikivisümptomitega inimestel võib juhtuda, et ebamugavustunne vallandub või süveneb sageli söögi, eriti rasvase toidu peale.

Kroonilised probleemid on tavaliselt vähem tõsised võrreldes ägedate sapikiviatakkidega, kuid need võivad püsida pikema aja jooksul ja võivad oluliselt mõjutada inimese elukvaliteeti. Kroonilised probleemid väljenduvad tavaliselt nii:

1. Pidevad ja korduvad kõhuvalud

 • võib tekkida tuim, valulik ebamugavustunne või kerge valu paremal ülakõhus või kõhu ülemises keskosas. See ebamugavustunne võib tulla ja minna või olla püsiv.

2. Seedehäired

 • Võivad tekkida kroonilised seedehäired. See võib hõlmata täiskõhutunnet, puhitust ja gaaside teket, mis võivad süveneda pärast söömist, eriti rasvaste või rasvaste toitude söömist.

3. Gaasid ja röhitsus

 • Ülemäärane gaaside teke võib olla sapikivide krooniline väljendus. Sellega võib kaasneda täiskõhutunne või punnis kõht.

4. Iiveldus

 • Krooniline iiveldus koos oksendamisega või ilma.

5. Toidutalumatused

 • Võivad tekkida tundlikkused või talumatused teatud toitude suhtes. Sageli on need tundlikkused seotud rasvase toiduga.

6. Seletamatu kaalukaotus või kaalutõus

 • Kivid võivad häirida seedeprotsesse viisil, mis võib aja jooksul põhjustada kaalumuutusi.

7. Kollatõbi (rasketel juhtudel)

 • Kui sapikivid ummistavad sapiteed krooniliselt, võib see põhjustada kollatõbe, mida iseloomustab naha ja silmade kollasus.

8. Muutused väljaheite ja uriini värvuses

 • Krooniline sapikivide ummistumine võib põhjustada heledat väljaheide ja tumedat uriini, mis on tingitud sapivoolu häiretest.

Sapikivide sümptomid olenevalt kivide paigutusest


Sapikivide sümptomeid võib mõjutada see, kus kivid asuvad – sapipõies või sapiteedes.

Kivid sapipõies

 • Kivid, mis asuvad sapipõies, ei pruugi sageli mingeid probleeme põhjustada, eriti kui need on väikesed. Neid nimetatakse sageli "vaikivateks sapikivideks". Kui need aga blokeerivad sapipõie väljalaskeava, võivad need põhjustada ägedaid sapipõieatakke, mida iseloomustab tugev kõhuvalu.

Kivid sapijuhas

 • Kui kivid rändavad sapijuhadesse või moodustuvad neis, võivad nad takistada sapivoolu soolestikku. See võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu naha ja silmade kollasus, tume uriin, heled väljaheide ja mõnikord palavik või külmavärinad, kui tekib infektsioon.

Pankrease kanalis

 • Sapikivid võivad blokeerida ka kõhunäärme kanalit, mis viib pankreatiidi ehk kõhunäärmepõletiku tekkeni. See võib põhjustada tugevat kõhuvalu, iiveldust, oksendamist ja palavikku.

Ühissapijuhas

 • Kivid ühissapijuhas võivad põhjustada sarnaseid probleeme nagu teistes sapiteedes, näiteks naha ja silmade kollasust ja võimalikku tugevat kõhuvalu.

Maksakanalis

 • Kivid võivad aeg-ajalt ummistada maksakanalid, mis on juhad, mis transpordivad sappi maksast ühissapijuhasse. Ka siin võib ummistus põhjustada naha ja silmade kollasust ja kõhuvalu.

Sapikivide sümptomid vs refluks


Sapikividest tulenevad probleemid võivad mõnikord jäljendada reflukshaigust või olla sellega sarnased, kuigi need tulenevad erinevatest seedetrakti häiretest. Järgnevalt on ära toodud nende kahe probleemi sarnasused ja erinevused:

Sarnased tunnused

 • Nii sapikivid kui ka reflukshäired võivad põhjustada ülakõhuvalu, iiveldust ja seedehäireid. Valu või ebamugavustunne esineb tavaliselt kõhu paremas või keskmises ülaosas, niisiis võib need probleemid omavahel kergesti sassi ajada.

Erinevused

 • Sapikivivalu kipub olema tugevam ja sellega võivad kaasneda muud sümptomid, nagu näiteks kollatõbi (naha ja silmade kollasus), eriti kui kivid blokeerivad sapiteed.
 • Teisalt põhjustab reflukshaigus tavaliselt põletustunnet rinnus (kõrvetised), mis võib kanduda kuni kurguni ning tuua hapu/kõrvetava maitse suhu.

Tegu on erinevate seisunditega

 • Sapikivid on kõvad moodustised, mis tekivad sapipõies või sapiteedes ja võivad luua ummistusi, mis põhjustavad ägedaid või kroonilisi probleeme.
 • Refluks tekib siis, kui maohape voolab sageli tagasi suud ja magu ühendavasse söögitorusse ja ärritab selle limaskesta.

Erinevad vallandajad

 • Sapikivi sümptomeid võib vallandada või süvendada rasvaste toitude söömine. See põhjustab sapipõie kokkutõmbumist ja võib sapijuhasid kiviga blokeerida.
 • Refluksi võivad vallandada erinevad tegurid, sealhulgas teatavad toidud ja joogid või pikaliasendis lamamine kohe peale söömist. Toitudest on ühiseks vallandajaks rasvased toidud, kuid peale selle võivad kõrvetisi vallandada ka tomatid, tsitrusviljad, teravad toidud, sibul, küüslauk, shokolaad, kohvi, mullijoogid, piimatooted, jne.


Kuigi väljendus võib sapikividel ja kõrvetistel olla sarnane, võivad põhjused ja ravi olla erinevad.

Bitterid sümptomite leevendamiseks

Bitterid on mõrutaimede ekstraktid, millesse on kokku kombineeritud 8 erinevat taime, mis omavahel sünergias maksa ja sapipõie tööd toetavad - emajuur, takjajuur, artishokk, võilillejuur, apteegitill, ingver, kadakamarjad, piparmünt.

Need taimed:

 • Stimuleerivad maksa rohkem sappi tootma. See tähendab, et sapp voolab paremini, ei ole tihke ning on parema kvaliteediga. Liiga tihke sapp võib tekitada sapikivisid ning nendega seotud valusid
 • Stimuleerivad sapipõit rohkem sappi väljutama. See tähendab, et sapp ei jää sapipõide liiga pikalt seisma ning see võib vähendada sapipõiega seotud sümptomeid ning kivide tekkimist.
 • Toetavad maksa detoksifikatsiooni - taimed stimuleerivad maksa puhastust ning paremat tööd.

Klientide kogemused bitteritega sapikivide puhul

"Peale seda, kui hakkasin bitterit enne õhtusööki paari tilga kaupa võtma, siis pole sapikoolikuid enam olnud. Ja nii on. Nii, et igati hea ja kasulik kraam. 🙂 Enne olid valud umbes kord või paar kuus, kui patustasin. Pidin väga jälgima mida ja millal ja kui palju sõin."

IREEN LAHT

"Mul olid tugevad sapikivi atakid - kivi läks liikuma ja põhjustas MEGA valu, mis kestab tunde. Nii hull, et oigasin maas valust.
Kui hakkasin bittereid tarvitama esiteks jäid atakid harvemaks, mitmeid kuid polnud ühtegi. Kui atakk tuli, tuli põhe bittereid võtta. Umbes minutiks kõik intensiivistus ja siis oli KÕIK. põhimõtteliselt tõusin püsti ja toimetasin edasi. täielik ulme! see lahendas kogu valu 2 minutiga. Ilmselt pani sapi jooksma ja sapiteedesse kinni jäänud kivi sai liikuma."

TRIIN ÜLESOO

Loe lisaks:

Piinavatest sapikividest vabaks - kaasaegsed loodusravi võtted

4 põhjust, miks sapikivid piinlikku kõhulahtisust tekitavad

Allikad:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gallstones
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gallstones/symptoms-causes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/gerd-lab-tests#summary
https://doctoreden.org/gallbladder-symptoms/gallbladder-symptoms-acid-reflux-getting-know-differences/
https://www.premiersurgical.com/07/understanding-the-differences-between-gallbladder-disease-and-acid-reflux/

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram