Artikli sisu:
Toitumine on refluksi puhul üks võtmetegureid, mille muutmine aitab probleeme leevendada.
Refluks on terviseprobleem, mis mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma. See ilmneb siis, kui maohape tõuseb söögitorusse, põhjustades põletustunnet rinnus. Reflukshaigust nimetatakse lihtsamalt ka kõrvetisteks. Kuigi sellel võib olla mitmeid põhjuseid, on toitumine refluksi puhul üks peamisi tegureid, mis võib kõrvetiste sümptomeid süvendada või leevendada.
Lihtsad muutused toitumisharjumustes võivad oluliselt parandada elukvaliteeti, vähendades refluksi episoodide sagedust ja intensiivsust. Artiklis kirjutan kuidas teatud toitumine võib mõjutada refluksi, toon välja toidud, mida tuleks vältida ja milliseid peaks eelistama. Samuti kirjutan, kuidas looduslikud abivahendid nagu bitterid võivad aidata vähendada kõrvetisi.
Mis on refluks?
Refluks on seisund, kus maosisu, eriti maohape, liigub tagasi söögitorusse. Kuigi aeg-ajalt võib refluksi kogeda peaaegu igaüks, eriti pärast rasket söögikorda või teatud toitude tarbimist, muutub see probleemiks, kui see juhtub sageli ja põhjustab märgatavaid sümptomeid või kahjustusi. Sellisel juhul võib tegemist olla gastroösofageaalse reflukshaigusega (GERD).
GERD on refluksi krooniline vorm, kus söögitoru alumise osa sulgurlihas ei tööta korralikult, lubades maohappel pidevalt tõusta ja ärritada söögitoru limaskesta. See eristab GERDi tavalisest refluksist, mis on episoodiline ja mida tavaliselt põhjustab ülesöömine või teatud toiduainete tarbimine.
Refluksi sümptomid ja mõju
Refluksi peamised sümptomid on:
- Kõrvetustunne: Põletustunne rinnaku taga, mis sageli süveneb lamades või kummardudes.
- Toidu ülestulek: Hapu või mõru maitse suus, eriti kummardudes või lamades.
- Neelamisraskused: Tunne, nagu toit jääks kinni rinnaku taha.
- Krooniline köha, astma või hääle muutused: Need sümptomid võivad tekkida, kui maohape tõuseb pidevalt kõripiirkonda.
Lisaks füüsilistele vaevustele võib refluks mõjutada oluliselt igapäevaelu kvaliteeti, põhjustades unehäireid ja üldist elukvaliteedi langust. Võib tekkida ärevus söömise suhtes, sest tekib segadus, milline toitumine refluksi puhul on turvaline ja milline mitte. Mõnel juhul võib pidev happeärritus viia tõsisemate terviseprobleemideni, nagu söögitoru erosioonid või isegi prekantseroossed seisundid nagu Barretti söögitoru.
Maohape ja kõrvetised
Vastupidiselt levinud arvamusele on refluksi põhjuseks enamasti mitte kõrge maohape vaid hoopis madal. Tihti arvatakse, et hape tuleb üles tänu sellele, et seda on liiga palju. Tegelikult on alumise söögitoru sulgurlihase jaoks piisav maohappe tase signaaliks, et ava sulgeda, et toit ei saaks üles liikuda. Kui aga maos pole piisavalt hapet, siis ei saa sulgurlihas õiget signaali ja jääb avatuks ning maohape saab valel ajal üles liikuda.
Piisav maohape on ülioluline kõikide seedeprotsesside õigeks toimimiseks. Peale sulgurlihasele signaali andmisele on seda vaja veel kõikide toitainete lõhustamiseks. Ilma piisava maohappeta on raske toidust saada kätte toitaineid, kuna organism ei suuda toitu piisavalt töödelda. Teiseks on maohape vajalik patogeenide ja bakterite tapmiseks, mida toiduga tahtmatult võime sisse süüa. Kui toit liigub edasi maost peensoolde ja segu on piisavalt happeline, siis käivituvad omakorda ka maks, sapipõis ja pankreas, et oma aluseliste seedemahladega happeline segu neutraliseerida. Kui edasiliikuv toit ei ole piisavalt happeline, siis jääb nii sapi nõristumine kui seedeensüümide tootmine nõrgaks.
Toitumine refluksi korral
Refluks ja toitumine, mis sümptomeid vallandab
Kõrvetisi võivad põhjustada teatud toidud ja joogid. Nende toiduainete vältimine või piiramine võib aidata vähendada kõrvetiste esinemist. Siin on nimekiri levinud refluksi põhjustajatest:
- Tsitrused ja tsitruselised mahlad - nagu apelsinid, sidrunid, greibid ja nende mahlad, mis on happelised ja võivad ärritada söögitoru.
- Tomatid ja tomatipõhised tooted - nagu ketchup, pastakastmed ja pitsakatted, mis sisaldavad samuti palju happeid.
- Vürtsikad toidud - chili ja teised vürtsikad maitseained võivad ärritada söögitoru limaskesta.
- Rasvased ja praetud toidud - rasked seedida ja võivad suurendada maosiseset survet, mis omakorda survestab sulgurlihast
- Münt ja piparmünt - kuigi mõnedele seedimiseks soodsad, on teada, et need lõõgastavad sulgurlihast ja võivad seeläbi põhjustada refluksi.
- Šokolaad - sisaldab teobromiini, mis on leitud kakaoubades ja on tuntud selle poolest, et lõõgastab sulgurlihast.
- Alkohol - eriti vein ja õlu, mis võivad lõõgastada sulgurlihast ja ärritada söögitoru.
- Kofeiiniga joogid - nagu kohv ja teatud tüüpi teed, mis võivad samuti lõõgastada sulgurlihast
- Sibul - eriti toorena, võib põhjustada sulgurlihase lõõgastumist ja suurendada refluksi sümptomeid.
- Suhkur ja magusad toidud - võivad soodustada ülesöömist, mis suurendab maosiseset survet.
Toitumisel refluksi puhul on kasulik pidada toidupäevikut, et jälgida ja tuvastada isiklikud trigger-toidud. Selle põhjal on võimalik kohandada oma toitumist, et vähendada refluksi episoodide sagedust ja raskust.
Ohutu toitumine refluksi korral
Kõrvetiste puhul peetakse teatud toite ohutumaks, sest neil on väiksem tõenäosus probleeme tekitada. Toitumine refluksi korral, mida peetakse paremaks:
- Kaerahelbed – kaerahelbepuder on suurepärane hommikusöök, mis on täis kiudaineid ja aitab seeläbi maosisu stabiliseerida
- Ingver – tuntud oma põletikuvastaste omaduste poolest, ingver aitab leevendada seedesüsteemi ärritust ja võib vähendada põletikku söögitorus.
- Banaanid ja melonid – need puuviljad on madalama happesusega, mis teeb neist hea valiku inimestele, kes kannatavad kõrvetiste all. Melonid, nagu arbuus ja mesimelon, on eriti leebed.
- Roheline köögivili – lehtkapsas, spinat, ja brokoli on head toitumise valikud refluksi all kannatavatele inimestele.
- Kartulid ja teised juurviljad – keedetud või küpsetatud kartulid (ilma rasvaste lisanditeta nagu hapukoor või või) on samuti ohutud ja aitavad täita kõhtu ilma refluksi süvendamata.
- Kana ja kalkun – madala rasvasisaldusega valgud, nagu nahata kana ja kalkun, on lihtsamad seedida ja vähem tõenäoline, et need tekitavad refluksi, erinevalt rasvasematest lihatükkidest.
- Kala ja mereannid – küpsetatud, grillitud või aurutatud kala on hea valguallikas ja reeglina ohutu toitumise valik refluksi põdejatele.
- Kõvad juustud ja madala rasvasisaldusega piimatooted – nagu kodujuust või kreeka jogurt, võivad olla seedimiseks leebemad.
- Teraviljad – täisteratooted nagu pruun riis, kinoa ja bulgur pakuvad kiudaineid, mis aitavad seedimist stabiliseerida.
- Taimeteed – kofeiinivabad taimeteed nagu kummelitee või rooibos, võivad aidata rahustada seedesüsteemi ja vähendada refluksi sümptomeid.
Neid toite süües on oluline jälgida isiklikke reaktsioone, kuna iga inimese seedesüsteem on erinev. Toidupäeviku pidamine aitab tuvastada, milline toitumine sobib sulle kõige paremini, et hoida refluksi sümptomid kontrolli all.
Refluks ja toitumine – nõuanded söömisel
Refluksi sümptomite leevendamiseks on oluline järgida teatud toitumisharjumusi ja teha elustiilimuutusi. Siin on mõned praktilised soovitused, mis aitavad toitumist kohandada ja vähendada kõrvetiste sagedust ja raskust:
- Väldi ülesöömist: Suured toidukogused suurendavad maos survet ja võivad põhjustada refluksi. Proovi süüa väiksemaid eineid jaotatuna päeva jooksul.
- Väldi söömist enne magamaminekut: Püüa lõpetada söömine vähemalt kolm tundi enne magamaminekut. Lamades vahetult pärast söömist suureneb risk, et maosisu tõuseb söögitorusse.
- Jälgi trigger-toiduaineid: Väldi toite ja jooke, mis süvendavad refluksi sümptomeid, nagu vürtsikad toidud, rasvased toidud, tsitrusviljad, kofeiin ja alkohol.
- Söö aeglaselt ja näri toitu hoolikalt: Aeglane söömine ja põhjalik närimine aitavad vähendada seedesüsteemi koormust ja parandavad toidu seedimist.
- Jälgi oma kehahoiakut söömise ajal: Istu sirgelt söömise ajal; see aitab vältida maosurve suurenemist ja soodustab paremat seedimist.
- Kaalu langetamine: Kui sul on ülekaal, võib kaalu langetamine vähendada kõhuõõnesisest survet ja vähendada refluksi sümptomeid. Siinkohal aitavad bitterid magusaisu vähendada
- Lõõgastu ja vähenda stressi: Stress ja ärevus võivad süvendada refluksi sümptomeid. Leia stressi maandamiseks tegevusi, mis sulle meeldivad ja aitavad lõõgastuda.
- Vali madala rasvasisaldusega toiduvalikud: Vali lahjemad lihatükid ja madala rasvasisaldusega piimatooted, kuna kõrge rasvasisaldusega toidud võivad refluksi süvendada.
- Hoia vahe vedelikutarbimise ja söögikordade vahel: Joomine söögi ajal võib suurendada maosisu mahtu ja suurendada refluksiriski. Proovi juua vedelikke söögikordade vahel.
- Jälgi oma reaktsioone erinevatele toitudele: Iga inimene reageerib toitudele erinevalt. Pea toidupäevikut, et jälgida, milline toitumine tekitab refluksi ja kohanda toitumist vastavalt.
Üldised tervisliku toitumise soovitused refluksi korral
- Söö rohkem kiudainerikkaid toite: Kiudained aitavad reguleerida seedesüsteemi ja vähendada refluksi sümptomeid. Tarvita rohkem täisteratooteid, puu- ja köögivilju.
- Joo piisavalt vett: piisav vedelik aitab seedimist parandada ja vältida refluksi. Vesi aitab toitu seedetraktis liigutada
- Kasuta bittereid enne sööki: Bitterid on taimsed ekstraktid, mis leevendavad kõrvetisi ja toetavad seedimist. Bitterid stimuleerivad maomahla tootmist ning vähendavad refluksi sümptomeid. Regulaarne tarvitamine aitab seedimist parandada ning episoode vähendada.
Mis on bitterid?
Bitterid on taimsed ekstraktid. Mõru maitsega taimed on inimkonda läbi aastatuhandete seedimisel aidanud. Vimaste aastasadadega on see harmooniline taimedega koostoimimine unustusse jäänud, kuid inimese keha ja seedesüsteem toimib ikka samamoodi nagu varemgi. Mõru maitse stimuleerib tugevalt kõiki seedeorganeid töötama maksimaalsel viisil ja nii nagu looduse poolt ette nähtud ning teeb seedimise korda.
Uuringud on näidanud, et mõrutaimete mõju algab keelelt – mõru maitse viib signaali kõigepealt ajusse. Aju aga saadab selle läbi uitnärvi edasi seedeelundkonnale. Selle peale käivitub magu ja hakkab tootma maohapet, mille rolliks on toit efektiivselt lagundada. Piisav maohape on kriitiliselt vajalik toitainete imendumiseks ning toidu edasiseks seedimiseks.
Tugev maohape on oluline ka kõrvetiste vältimiseks. Kõrge maohape signaliseerib söögitoru sulgurlihasele, et see peab sulguma ning toit ei tule üles. Maohappe tootmise toetamine on kõrvetiste vähendamiseks väga oluline.
Mõru maitse käivitab ka järgnevad seedimise etapid. Maks hakkab aktiivselt tööle, et toota sappi ning sapipõis väljutab seda vajalikus koguses. Kehva seedimise puhul on sapipõis tihti umbes, sapp ei voola korralikult ning sellega seoses jäävad rasvad lagundamata ja seedimine muutub aeglaseks. Samamoodi käivitavad bitterid ka pankrease töö ning seedesüsteem toodab aktiivselt toidu lagundamiseks vajalikke seedeensüüme.
Kuna mõru maitse stimuleerib tervet soolestikku, siis hakkab paremini tööle soolte peristaltika, mis liigutab toitu edasi, nii et see ei jää päevadeks soolestikku hapnema. Bitterid tõstavad seedimiskiirust ning toidu aktiivset edasiliikumist erinevates seedimisetappides. Tulemuseks on kergem tunne ning vähem kõhukinnisust ja muid seedehäireid.
Kui seedeorganid korralikult töötavad ja toit ei istu soolestikus kaua, loob see parema keskkonna ja tingimused ka heade bakterite elutsemiseks soolestikus. Seega paraneb aegapisi soolestiku mikrofloora olukord, mis omakorda parandab seedesüsteemi tervist.
Bitterid on looduslik abivahend, mis leevendab kõrvetisi ning samal ajal tõstab kogu seedeelundkonna tervist ning seedimise toonust. Lisaks vähendab ka magusaisu!
Peale mõru maitse on bitteritesse kombineeritud taimedel aga ka palju muid seedimist soodustavaid omadusi.
Millest bitterid on tehtud?
Bitterid on mõru maitsega taimeekstraktid. Nendesse on kokku valitud seedimist leebelt kuid tõhusalt toetavad taimed
TAKJAJUUR
Tugev antioksüdant, toetab seedimist, vähendab põletikulisust
VÕILILLEJUUR
Stimuleerib maksa tööd, aitab häid baktereid, väljutab mürke
APTEEGITILL
Paneb tööle seedeensüümid, puhituste vastu
EMAJUUR
Mõrutaimede "kuningas", vähendab magusaisu, tõstab maohapet ja sapi tootmist
INGVER
Kõhuvalu ja iivelduse vastu, aitab kaalu alandada, alandab kolesterooli ja veresuhkrut
KADAKAMARJAD
Antioksüdant, tugevalt põletikuvastane, võitleb halbade bakteritega
PIPARMÜNT
Aitab toitu (eriti rasvasid) paremini seedida, vähendab gaase ja kõhukrampe
ARTISHOKK
Toetab maksa, parandab toidu seedimist ja heade bakterite tasakaalu, vähendab seedehäireid
Kuidas bittereid kasutada?
Refluksi leevendamiseks võiks bitteritega teha paarikuise kuuri, et seedeelundkonna paremini käima panna.
Bitterit võetakse enne sööki, et seedimine toiduks ette valmistada ja käivitada. Tuleks võtta pipetitäis 5-10 minutit enne sööki ning hoida suus, et maitset võimalikult kaua tunda.
Kui oled söönud liiga raske toidukorra ning unustanud enne bittereid võtta, siis need käivitavad seedimise ka hiljem - võta bitterit siis kui meelde tuleb.
Bittereid võib tarvitada ka pikaajaliselt, sest mõrutaimed käivad hea seedimishügieeni juurde. Inimkond on aja jooksul toidust välja aretanud mõru maitse. Kunagi oli seda palju rohkem ja see on loomulik meie seedesüsteemile. Niisiis võib bittereid hea seedimise jaoks kasutada pikaajaliselt.
Kliendid bitteritest
Mulle endalegi üllatuseks olen väga paljudelt klientidelt saanud tagasisidet, et bitterid aitavad kiirelt ja väga tõhusalt kõrvetisi vähendada.
INDREK ANDEMA
Väga hea ja mõnus abiline. Varem olin hädas kõrvetiste ja refluksiga aga peale bitteri kasutamist pole poole aasta jooksul kordagi probleeme olnud.
Kannatab ka teravamad toidud ära.
Õunaäädika variant on minu lemmik aga ka alkoholiga on mõnusa maitsega.
Uus pudel on ka väga ilusa disainiga 😉
Proovi bittereid kõrvetiste vastu
Proovi järgi, kuidas mõru maitsega taimed aitavad toitu paremini seedida ja vähendavad kõrvetisi! Bitterid aitavad luua kergema tunde kõhus ning vähendada seedehäireid.
[…] trigger-toiduaineid: Väldi enne magamaminekut toiduaineid ja jooke, mis sageli kõrvetisi tekitavad, nagu rasvased toidud, tsitrusviljad, vürtsikad toidud, kofeiin ja […]