Artikli sisu
Refluks ja köha on omavahel tihedalt seotud, kuigi sa ei pruugi seda kohe teadvustada. Kui mõtled refluksile, siis kõige sagedamini tulevad pähe kõrvetised või seedehäired, kuid refluks võib olla ka kroonilise köha peamiseks põhjuseks. Sageli on refluksist põhjustatud köha püsiv ja häiriv ning seda võib kergesti segi ajada teiste haigustega, nagu astma või bronhiit.
Kui aga saad aru, et refluks võib olla köha taga, aitab see leida sobiva ravi ja teha elustiilimuudatusi, mis toovad kergendust ja parandavad elukvaliteeti. Refluksiköha mõistmine on oluline, et saaksid vältida vale ravi ja pikka ebamugavustunnet, mis kaasneb aladiagnoositud seisundiga.
Mis on refluks?
Refluks ehk gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD) tekib siis, kui maohape liigub tagasi söögitorru. See juhtub siis, kui söögitoru ja mao vahel asuv lihas – alumine söögitoru sulgurlihas – ei sulgu korralikult. Selle tagajärjel võib maohape ärritada söögitoru limaskesta, põhjustades kõrvetisi ja muid ebameeldivaid sümptomeid.
Kuigi refluks seostatakse sageli kõrvetistega, võivad sümptomid varieeruda ja igaüks ei pruugi kõrvetisi kogeda. Mõnel inimesel võib refluks hoopis põhjustada köha või kurguvalu, ilma et nad isegi teadvustaksid, et see on tingitud mao happest. Pikaajaline happeline refluks võib põhjustada ka tõsisemaid terviseprobleeme, seega on oluline mõista, kuidas see keha mõjutab.
Refluksist tingitud köha
Refluks võib olla üheks põhjuseks kroonilise köha tekkimisel. See juhtub siis, kui maohape tõuseb söögitorust üles ja jõuab kurku või isegi hingamisteedesse, ärritades neid piirkondi. Seda tüüpi köha ei pruugi kaasneda kõrvetistega, mistõttu ei pruugi sa kohe mõista, et refluks on tegelik põhjus.
Refluksist tingitud köha võib olla eriti häiriv öösiti või pärast söömist, kui maohape on aktiivsem. Sagedane köhimine võib tekitada isegi häälepaelte ärritust, muutes su hääle kähisemaks. Lisaks võib refluksiköha olla püsiv ja kestab sageli mitu nädalat või kuud, enne kui sa leiad õige põhjuse ja ravi.
Refluksi ja köha seos
Refluks ja köha on tihedalt seotud, kuigi see võib esialgu tunduda ootamatu. Kui happeline refluks ärritab söögitoru ja kurku, võib see stimuleerida närve, mis põhjustavad köha. Sellist köha võib kergesti ekslikult pidada astma, bronhiidi või isegi allergiate tagajärjeks.
Sageli ongi just refluksiköha aladiagnoositud, sest köha ilma kõrvetisteta ei seostata kohe refluksiga. Siiski on uuringud näidanud, et märkimisväärne osa kroonilise köhaga patsientidest kogeb seda tegelikult GERD-i (gastroösofageaalse reflukshaiguse) tõttu. Kui refluksi ja köha vaheline seos on tuvastatud, on võimalik rakendada sobivat ravi, mis keskendub happelise refluksi kontrolli alla saamisele, mis omakorda leevendab köha.
5 märki, et sinu köha põhjustab refluks
Refluksist tingitud köha erineb sageli teistest köha tüüpidest. Siin on mõned sümptomid, millele võiksid tähelepanu pöörata, et mõista, kas köha võib olla seotud refluksiga:
- Krooniline köha, mis kestab mitu nädalat või isegi kuud.
- Köha öösiti või varahommikuti, kuna maohape kipub lamavas asendis kergemini tagasi söögitorusse tõusma
- Hääle kähisemine või kurguvalu, mis on põhjustatud häälepaelte ärritusest maohappega.
- Kurgu ärritus või pidev vajadus köhatada, kuna maohape võib põhjustada pidevat ärritust kurgu tagaosas.
- Kõrvetised või hapu maitse suus, kuigi mõnel juhul võib refluks tekkida ka ilma nende sümptomiteta.
Kui märkad neid sümptomeid, võib see olla märk sellest, et refluks on köha põhjustaja. Kroonilise köha korral tasub alati pöörduda arsti poole, et välistada muud haigused ja saada täpne diagnoos.
Refluks köha diagnoosimine
Kui sul on kahtlus, et köha on seotud refluksiga, on oluline diagnoosi saamiseks pöörduda arsti poole. Refluksiköha diagnoosimine võib olla keeruline, kuna köha võib olla paljude erinevate seisundite sümptom. Siin on mõned meetodid, mida arstid tavaliselt kasutavad refluksist tingitud köha tuvastamiseks:
- Haigusloo ülevaatus: Arst küsib sinu sümptomite kohta, nagu köha kestus, kas esineb kõrvetisi, hääle kähisemist või muid refluksile viitavaid sümptomeid. Oluline on kirjeldada, kas köha süveneb öösiti või pärast sööki.
- Proovimine happesusevastaste ravimitega: Üks viis refluksiköha diagnoosimiseks on alustada happesust alandavate ravimitega, et näha, kas köha paraneb. Kui köha leeveneb, võib see viidata, et refluks on põhjuseks. Samamoodi võib proovida, kas bitterid leevendavad situatsiooni.
- Endoskoopia: Kui tavalised meetodid ei aita, võib arst teha endoskoopia, kus söögitorusse viiakse väike kaamera, et uurida, kas esineb refluksi tagajärjel tekkinud kahjustusi.
- pH monitooring: See meetod võimaldab mõõta maohappe taset söögitorus ja teha kindlaks, kas refluks esineb ja kui sageli. pH-monitooringut tehakse 24 tunni jooksul spetsiaalse sondiga, mis sisestatakse nina kaudu söögitorusse, või kasutatakse nn juhtmevabu meetodeid, mis võimaldavad tavalisemat elukorraldust uuringu ajal.
Diagnoosimisel on oluline välistada ka teised köha põhjused, näiteks astma, allergiad või hingamisteede infektsioonid, et saaksid täpse ravi.
Millal pöörduda arsti poole?
Kui sul on püsiv köha ja kahtlustad, et see võib olla seotud refluksiga, on oluline pöörduda arsti poole, et saada täpne diagnoos ja alustada sobivat ravi. Siin on mõned olukorrad, kus peaksid kindlasti meditsiinitöötajaga konsulteerima:
- Krooniline köha, mis kestab kauem kui 8 nädalat: Kui köha ei taandu ja tundub olevat püsiv, isegi pärast koduseid abinõusid või ravimite proovimist, tuleks seda uurida.
- Köha koos teiste sümptomitega: Kui köhaga kaasnevad kõrvetised, hääle kähedus, raskustunne rinnus, hapu maitse suus või kurguvalu, võib see viidata refluksile ja tasub arsti poole pöörduda.
- Öine köha: Kui köha süveneb öösiti või pärast söömist, võib see olla refluksi märk, mis vajab tähelepanu.
- Vere köhimine või hingamisraskused: Kui märkad midagi tõsist, nagu vere köhimist või hingeldamist, tuleks kiiresti arsti poole pöörduda, kuna see võib viidata tõsisematele probleemidele.
- Elustiilimuutused ja muud vahendid ei anna leevendust: Kui oled proovinud elustiilimuudatusi, kuid köha ei taandu, võib see viidata vajadusele täiendava ravi või diagnoosi järele.
Õigeaegne arsti poole pöördumine aitab vältida refluksist tingitud köha süvenemist ja võimalike tüsistuste tekkimist, nagu söögitoru põletik või hingamisteede probleemid. Spetsialisti juhendamisel saad leida just sulle sobiva ravi ja ennetada edasist tervise halvenemist.
Refluks köha ennetamine ja leevendamine
Kui refluks on sinu köha põhjuseks, on mitmeid meetodeid, mis aitavad refluksiköha leevendada ja ennetada. Siin on mõned peamised viisid, kuidas refluksiköha ravida ja seda tulevikus vältida:
Elustiili muutused:
- Toitumisharjumuste muutmine: Vältida tuleks toite, mis suurendavad maohappe tootmist, nagu rasvane toit, vürtsikas toit, šokolaad, tsitruselised, kohv ja alkohol. Väiksemad ja sagedasemad toidukorrad võivad samuti aidata refluksiköha leevendada.
- Söömine õige ajastusega: Püüa vältida söömist vähemalt 2–3 tundi enne magamaminekut, et vähendada maohappe tõusu riski lamavas asendis.
- Kaalu kontrollimine: Ülekaal võib suurendada survet maole ja põhjustada refluksi. Seega aitab tervisliku kehakaalu hoidmine refluksi ja sellega seotud köha vältida.
- Magamisasendi kohandamine: Magamine kõrgendatud peaasendiga (kasutades näiteks lisapatja või tõstes voodipead) võib aidata vähendada maohappe tagasivoolu öösel.
- Mõned inimesed leiavad leevendust ka alternatiivsetest ravimeetoditest, nagu jooga või meditatsioon, mis aitavad stressi vähendada – stress on üks võimalik refluksi süvendav tegur.
- Taimetee, näiteks ingveri- või kummelitee, võib samuti aidata vähendada põletikku ja leevendada refluksi sümptomeid.
Looduslikud vahendid
Looduslikke vahendeid, mis võivad refluksi leevendamisel aidata, on mitmeid. Need võivad olla tõhusad toetavad abinõud, mis aitavad sümptomeid vähendada ja ennetada. Siin on mõned levinumad looduslikud vahendid refluksi leevendamiseks:
Ingver
Ingver on tuntud oma põletikuvastaste omaduste poolest ja seda kasutatakse sageli seedimise parandamiseks. Ingveritee või väikese koguse värske ingveri tarbimine võib aidata vähendada refluksi sümptomeid ja rahustada seedesüsteemi.
Aloe vera mahl
Aloe vera on tuntud oma rahustava ja põletikuvastase toime poolest. Aloe vera mahl võib aidata leevendada söögitoru ärritust, mis on põhjustatud maohappe tagasivoolust. Tarbi seda mõõdukalt, kuna suuremad kogused võivad mõjuda lahtistina.
Lagritsajuur (DGL)
Deglütseriseeritud lagritsajuur (DGL) on taimne ravim, mis aitab soodustada limaskesta tootmist, kaitstes söögitoru ja mao seinu maohappe kahjustuste eest. DGL on sageli saadaval närimistablettidena ning võib aidata refluksi sümptomeid leevendada.
Basiiliku- või fenkolitee
Basiilik ja fenkol aitavad leevendada seedimisprobleeme, sealhulgas refluksi. Fenkol on eriti tuntud oma võime poolest vähendada maohappe tootmist ja rahustada seedesüsteemi. Nende teede joomine pärast sööki võib aidata refluksiga seotud ebamugavust vähendada.
Õunaäädikas
Mõned inimesed leiavad leevendust õunaäädika tarbimisest, kuna see võib aidata neutraliseerida maohapet ja parandada seedimist. Sega 1-2 tl õunaäädikat klaasi veega ja tarbi enne sööki. Siiski tuleks olla ettevaatlik, sest õunaäädikas ei pruugi sobida kõigile ja võib mõnel juhul sümptomeid süvendada.
Kummelitee
Kummel on rahustav taim, mis aitab vähendada seedetrakti põletikku ja stressi, mis on sageli refluksi süvendav tegur. Kummelitee võib aidata leevendada seedesüsteemi ärritust ja vähendada happelist tagasivoolu.
Probiootikumid
Probiootikumid aitavad taastada soolestiku tervisliku mikrofloora ja parandada seedimist. Tasakaalustatud soolestiku mikrobioota võib vähendada refluksiga seotud sümptomeid, aidates maol toitu tõhusamalt seedida ja vähendada maohappe liigset tootmist.
Glutamiinirikkad toidud
Glutamiin on aminohape, mis aitab vähendada põletikku ja toetab seedetrakti limaskesta tervist. Seda leidub näiteks kana, kala ja piimatoodete valgus. Glutamiinirikkad toidud võivad aidata seedetrakti rahustada ja refluksi sümptomeid leevendada.
Mandlid
Mandlid võivad aidata neutraliseerida maohapet ja pakkuda kiiret leevendust happelise refluksi korral. Kuigi mõnede jaoks võivad mandlid happesust leevendada, peaksid need olema naturaalsed ja soolata, et vältida ärrituse teket.
Kurk ja suvikõrvits
Kurgid ja suvikõrvits on kergesti seeditavad ja vähese happesusega toidud, mis võivad aidata leevendada refluksiga seotud sümptomeid. Nende jahutav toime võib samuti aidata vähendada põletikku ja ärritust maos ja söögitorus.
Bitterid
Bitterid on taimsed ekstraktid, mis leevendavad kõrvetisi ja toetavad seedimist. Bitterid stimuleerivad maomahla tootmist ning vähendavad refluksi sümptomeid. Regulaarne tarvitamine aitab seedimist parandada ning episoode vähendada.
Üldised tervisliku toitumise soovitused refluksi korral
- Loe põhjalikku artiklit, kuidas refluksi korral toituda ja milliseid toite vältida siit
- Söö rohkem kiudainerikkaid toite: Kiudained aitavad reguleerida seedesüsteemi ja vähendada refluksi sümptomeid. Tarvita rohkem täisteratooteid, puu- ja köögivilju.
- Joo piisavalt vett: piisav vedelik aitab seedimist parandada ja vältida refluksi. Vesi aitab toitu seedetraktis liigutada
- Kasuta bittereid enne sööki, nii seedid toitu paremini ja vähendad kõrvetisi.
Mis on bitterid?
Bitterid on taimsed ekstraktid. Mõru maitsega taimed on inimkonda läbi aastatuhandete seedimisel aidanud. Vimaste aastasadadega on see harmooniline taimedega koostoimimine unustusse jäänud, kuid inimese keha ja seedesüsteem toimib ikka samamoodi nagu varemgi. Mõru maitse stimuleerib tugevalt kõiki seedeorganeid töötama maksimaalsel viisil ja nii nagu looduse poolt ette nähtud ning teeb seedimise korda.
Uuringud on näidanud, et mõrutaimete mõju algab keelelt – mõru maitse viib signaali kõigepealt ajusse. Aju aga saadab selle läbi uitnärvi edasi seedeelundkonnale. Selle peale käivitub magu ja hakkab tootma maohapet, mille rolliks on toit efektiivselt lagundada. Piisav maohape on kriitiliselt vajalik toitainete imendumiseks ning toidu edasiseks seedimiseks.
Tugev maohape on oluline ka kõrvetiste vältimiseks. Kõrge maohape signaliseerib söögitoru sulgurlihasele, et see peab sulguma ning toit ei tule üles. Maohappe tootmise toetamine on kõrvetiste vähendamiseks väga oluline.
Mõru maitse käivitab ka järgnevad seedimise etapid. Maks hakkab aktiivselt tööle, et toota sappi ning sapipõis väljutab seda vajalikus koguses. Kehva seedimise puhul on sapipõis tihti umbes, sapp ei voola korralikult ning sellega seoses jäävad rasvad lagundamata ja seedimine muutub aeglaseks. Samamoodi käivitavad bitterid ka pankrease töö ning seedesüsteem toodab aktiivselt toidu lagundamiseks vajalikke seedeensüüme.
Kuna mõru maitse stimuleerib tervet soolestikku, siis hakkab paremini tööle soolte peristaltika, mis liigutab toitu edasi, nii et see ei jää päevadeks soolestikku hapnema. Bitterid tõstavad seedimiskiirust ning toidu aktiivset edasiliikumist erinevates seedimisetappides. Tulemuseks on kergem tunne ning vähem kõhukinnisust ja muid seedehäireid.
Kui seedeorganid korralikult töötavad ja toit ei istu soolestikus kaua, loob see parema keskkonna ja tingimused ka heade bakterite elutsemiseks soolestikus. Seega paraneb aegapisi soolestiku mikrofloora olukord, mis omakorda parandab seedesüsteemi tervist.
Bitterid on looduslik abivahend, mis leevendab kõrvetisi ning samal ajal tõstab kogu seedeelundkonna tervist ning seedimise toonust. Lisaks vähendab ka magusaisu!
Peale mõru maitse on bitteritesse kombineeritud taimedel aga ka palju muid seedimist soodustavaid omadusi.
Millest bitterid on tehtud?
Bitterid on mõru maitsega taimeekstraktid. Nendesse on kokku valitud seedimist leebelt kuid tõhusalt toetavad taimed
TAKJAJUUR
Tugev antioksüdant, toetab seedimist, vähendab põletikulisust
VÕILILLEJUUR
Stimuleerib maksa tööd, aitab häid baktereid, väljutab mürke
APTEEGITILL
Paneb tööle seedeensüümid, puhituste vastu
EMAJUUR
Mõrutaimede "kuningas", vähendab magusaisu, tõstab maohapet ja sapi tootmist
INGVER
Kõhuvalu ja iivelduse vastu, aitab kaalu alandada, alandab kolesterooli ja veresuhkrut
KADAKAMARJAD
Antioksüdant, tugevalt põletikuvastane, võitleb halbade bakteritega
PIPARMÜNT
Aitab toitu (eriti rasvasid) paremini seedida, vähendab gaase ja kõhukrampe
ARTISHOKK
Toetab maksa, parandab toidu seedimist ja heade bakterite tasakaalu, vähendab seedehäireid
Kuidas bittereid kasutada?
Refluksi leevendamiseks võiks bitteritega teha paarikuise kuuri, et seedeelundkonna paremini käima panna.
Bitterit võetakse enne sööki, et seedimine toiduks ette valmistada ja käivitada. Tuleks võtta pipetitäis 5-10 minutit enne sööki ning hoida suus, et maitset võimalikult kaua tunda.
Kui oled söönud liiga raske toidukorra ning unustanud enne bittereid võtta, siis need käivitavad seedimise ka hiljem - võta bitterit siis kui meelde tuleb.
Bittereid võib tarvitada ka pikaajaliselt, sest mõrutaimed käivad hea seedimishügieeni juurde. Inimkond on aja jooksul toidust välja aretanud mõru maitse. Kunagi oli seda palju rohkem ja see on loomulik meie seedesüsteemile. Niisiis võib bittereid hea seedimise jaoks kasutada pikaajaliselt.
Kliendid bitteritest
Mulle endalegi üllatuseks olen väga paljudelt klientidelt saanud tagasisidet, et bitterid aitavad kiirelt ja väga tõhusalt kõrvetisi vähendada.
INDREK ANDEMA
Väga hea ja mõnus abiline. Varem olin hädas kõrvetiste ja refluksiga aga peale bitteri kasutamist pole poole aasta jooksul kordagi probleeme olnud.
Kannatab ka teravamad toidud ära.
Õunaäädika variant on minu lemmik aga ka alkoholiga on mõnusa maitsega.
Uus pudel on ka väga ilusa disainiga 😉
Proovi bittereid kõrvetiste vastu
Proovi järgi, kuidas mõru maitsega taimed aitavad toitu paremini seedida ja vähendavad kõrvetisi! Bitterid aitavad luua kergema tunde kõhus ning vähendada seedehäireid.
Kasutatud allikaid:
Reflux-Cough Syndrome Guidelines