0
0,00  0 toodet

Ostukorvis ei ole tooteid.

aprill 6, 2024

Kõhukinnisuse ravimid – mida kasutatakse et seedimist soodustada?

Kõhukinnisuse ravimitena on saadaval mitmeid variante, mida võib jagada järgmistesse kategooriatesse:

Erinevad kõhukinnisuse ravimid

kõhukinnisuse ravimid

Laksatiivid

- Kiudainelisandid: Aitavad suurendada väljaheite mahtu ja pehmendada seda, hõlbustades soolestiku liikumist. Näited sisaldavad psülliumi, metüültselluloosi ja linaseemneid.

- Osmootsed laksatiivid: Tõmbavad vett soolestikku, pehmendades väljaheidet ja hõlbustades selle liikumist. Näited hõlmavad makrogooli (polüetüleenglükool) ja laktoosi.

- Stimuleerivad laksatiivid: Ergutavad soolestiku lihaste kokkutõmbeid, aidates väljaheidet edasi liikuda. Bisakodüül ja senna on levinud näited.

- Pehmendavad laksatiivid (stool softeners): Vähendavad väljaheite kõvadust, muutes selle väljutamise lihtsamaks. Dokusaat on tüüpiline näide.

Sekretoorsed laksatiivid

- Need kõhukinnisuse ravimid suurendavad vedeliku sekretsiooni soolestikus, mis aitab väljaheidet pehmendada. Lubiprostone ja linaclotide kuuluvad sellesse kategooriasse.

Perifeersed mü-opioidiretseptori antagonistid

- Neid kõhukinnisuse ravimeid kasutatakse opioidide põhjustatud kõhukinnisuse raviks, kuna need blokeerivad opioidide toime soolestikule. Naloksegool ja metüülnaltreksoon on näited.

Vesilahused

- Soolestiku puhastamiseks enne meditsiinilisi protseduure (näiteks kolonoskoopiat) kasutatavad soolalahused võivad samuti leevendada kõhukinnisust.

Enne mis tahes kõhukinnisuse ravimi kasutamist on oluline konsulteerida arsti või apteekriga, et tagada valitud ravimi sobivus teie konkreetse olukorra jaoks ja vältida võimalikke kõrvaltoimeid.

Kõhukinnisuse ravimid pakuvad leevendust, kuid nende kasutamise viis ja kestus võivad olenevalt ravimi tüübist ja konkreetsest olukorrast erineda.

kõhukinnisuse ravimite kasutamine

Millal kõhukinnisuse ravimeid kasutatakse

Lühiajaline leevendus: Laksatiive kasutatakse tavaliselt lühiajaliseks leevenduseks, näiteks dieedimuutuste, reisimise või haiglaravi ajal tekkiva kõhukinnisuse korral.

Kroonilise kõhukinnisuse ravi: Teatud laksatiive ja teisi kõhukinnisuse ravimeid võib kasutada ka pikaajalisemalt kroonilise kõhukinnisuse juhtimisel, eriti kui elustiilimuutused ei ole piisavalt tõhusad.

Kõhukinnisuse ravimite kasutamise kestus

Lühiajaline kasutamine: Stimuleerivaid laksatiive ja osmootseid laksatiive soovitatakse tavaliselt lühiajaliseks kasutamiseks, kuna pikaajaline kasutamine võib põhjustada sõltuvust või häirida soolestiku normaalset funktsiooni.

Pikaajaline kasutamine: Kiudainelisandeid ja mõningaid sekretoorseid laksatiive võib kasutada pikema aja jooksul. Nende kõhukinnisuse ravimite kasutamine peaks toimuma arsti järelevalve all, eriti kroonilise kõhukinnisuse korral.

Kas kõhukinnisuse ravimid ravivad probleemi välja?

Laksatiivid ja muud kõhukinnisuse ravimid pakuvad sümptomaatilist leevendust, kuid enamasti ei kõrvalda nad kõhukinnisuse algpõhjust. Kroonilise kõhukinnisuse puhul on oluline tegeleda aluseks olevate põhjustega, nagu toitumisharjumused, vedeliku tarbimine ja füüsiline aktiivsus, seedeorganite toonus ja mikrobioomi koostis.

Mõningatel juhtudel, nagu ravimite põhjustatud kõhukinnisus või teatud meditsiinilised seisundid, võib kõhukinnisuse põhjuse kõrvaldamine või ravimite muutmine pakkuda püsivamat lahendust.

Ettevaatusabinõud ja kõhukinnisuse ravimite kõrvaltoimed

kõhukinnisuse ravimid ja ettevaatusabinõud

Laksatiivide ja teiste kõhukinnisuse ravimite kasutamine võib kaasneda kõrvaltoimetega, nagu kõhupuhitus, krambid ja vedelikupuudus. Mõningate ravimite, nagu stimuleerivate laksatiivide pikaajaline kasutamine võib viia soolestiku laiskuse sündroomini, kus soolestik kaotab võime iseseisvalt toimida.

Enne mis tahes uue ravimi kasutamist, eriti kroonilise kõhukinnisuse korral, on oluline konsulteerida tervishoiutöötajaga, et arutada parimaid võimalusi ja välistada võimalikud terviseriskid.

Lõppkokkuvõttes on kõhukinnisuse ravimite eesmärk leevendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti, kuid parimad tulemused saavutatakse sageli elustiilimuutuste ja põhjaliku meditsiinilise hindamisega, et tuvastada ja ravida aluseks olevaid põhjuseid.

Bitterid kõhukinnisuse ravimite asemel

bitterid ja kõhukinnisuse ravimid

Bitterid on taimset päritolu mõrutaimede ekstraktid. Mõru maitsega taimed on inimkonda läbi aastatuhandete seedimisel aidanud. Vimaste aastasadadega on see harmooniline taimedega koostoimimine unustusse jäänud, kuid inimese keha ja seedesüsteem toimib ikka samamoodi nagu varemgi. Mõru maitse stimuleerib tugevalt kõiki seedeorganeid töötama maksimaalsel viisil ja nii nagu looduse poolt ette nähtud ning teeb seedimise korda.

Uuringud on näidanud, et mõrutaimete mõju algab keelelt – mõru maitse viib signaali kõigepealt ajusse. Aju aga saadab selle läbi uitnärvi edasi seedeelundkonnale. Selle peale käivitub magu ja hakkab tootma maohapet, mille rolliks on toit efektiivselt lagundada. Piisav maohape on kriitiliselt vajalik toitainete imendumiseks ning toidu edasiseks seedimiseks.

Mõru maitse käivitab ka järgnevad seedimise etapid. Maks hakkab aktiivselt tööle, et toota sappi ning sapipõis väljutab seda vajalikus koguses. Kehva seedimise puhul on sapipõis tihti umbes, sapp ei voola korralikult ning sellega seoses jäävad rasvad lagundamata ja seedimine muutub aeglaseks. Samamoodi käivitavad bitterid ka pankrease töö ning seedesüsteem toodab aktiivselt toidu lagundamiseks vajalikke seedeensüüme. Nii ei ole neid vaja purgist juurde võtta!

Kuna mõru maitse stimuleerib tervet soolestikku, siis hakkab paremini tööle soolte peristaltika, mis liigutab toitu edasi, nii et see ei jää päevadeks soolestikku hapnema. Bitterid tõstavad seedimiskiirust ning toidu aktiivset edasiliikumist erinevates seedimisetappides. Tulemuseks on kergem tunne ning abi kõhukinnisuse vastu.

Kui seedeorganid korralikult töötavad ja toit ei istu soolestikus kaua, loob see parema keskkonna ja tingimused ka heade bakterite elutsemiseks soolestikus. Seega paraneb aegapisi soolestiku mikrofloora olukord, mis omakorda parandab seedesüsteemi tervist.

Miks valida looduslik viis kõhukinnisusega tegelemiseks?

Bitterid on looduslik abivahend, mis aitab kõhukinnisuse vastu ning samal ajal tõstab kogu seedeelundkonna tervist ning seedimise toonust. Peale mõru maitse on bitteritesse kombineeritud taimedel aga ka palju muid seedimist soodustavaid omadusi.

Kui kõhukinnisuse ravimid enamasti algpõhjuseid ei leevenda ning võivad pikaajalisel kasutamisel seedimise hoopis laisaks muuta ja ära rikkuda, siis taimeekstraktid vastupidi aitavad kogu soolestiku mikrofloorat ja toimimist parandada.

Millest bitterid on tehtud?

Bitterid on mõru maitsega taimeekstraktid. Nendesse on kokku valitud seedimist leebelt kuid tõhusalt toetavad taimed:

Bitterite koostisosad

TAKJAJUUR

Tugev antioksüdant, toetab seedimist, vähendab põletikulisust

VÕILILLEJUUR

Stimuleerib maksa tööd, aitab häid baktereid, väljutab mürke. See töötab ka väga pehme lahtistina, aidates väljaheidet pehmemaks muuta.

KADAKAMARJAD

Antioksüdant, tugevalt põletikuvastane, võitleb halbade bakteritega

APTEEGITILL

Paneb tööle seedeensüümid, puhituste vastu. See aitab ka soolestiku lihaseid lõdvestada ning läbi selle aitab toidu edasiliikumist soodustada

EMAJUUR

Mõrutaimede "kuningas", vähendab magusaisu, tõstab maohapet ja sapi tootmist ning seega muudab väljaheited pehmemaks ning aitab kõhukinnisuse vastu.

INGVER

Kõhuvalu ja iivelduse vastu, aitab kaalu alandada, alandab kolesterooli ja veresuhkrut. Ingveril on spetsiifiline omadus kiirendada seedimiskiirust ning aidata toidul seedekulglas edasi liikuda läbi soolestiku peristaltika stimuleerimise

PIPARMÜNT

Aitab toitu (eriti rasvasid) paremini seedida, vähendab gaase ja kõhukrampe, lõdvestab soolestikku ning aitab toidul edasi liikuda, aitab kõhukinnisuse vastu

ARTISHOKK

Toetab maksa, parandab toidu seedimist ja heade bakterite tasakaalu, vähendab seedehäireid. See toetab maksa ja sapipõie tööd ning sapi väljutamist ning parem sapi voolamine aitab väljaheidet muuta pehmemaks.

Bitterid on saadaval kahes variandis – alkoholiekstraktina ning maheda õunaäädika ekstraktina

Alkohol tõmbab mõruained taimedest kõige efektiivsemalt välja, seega tegu on kange bitteri ekstraktiga. Maitselt on see tugevalt mõru ning alkohol annab sinna juurde kibeda nüansi. Paljudele siiski istub hästi. Säilib kuni aasta ning ei pea külmkapis hoiustama.

Maheda õunaäädika ekstrakt on korraga nii tugevalt mõru, kui hapu. Mahe õunaäädikas on ise ka seedimist toetav ning aitab maohapet tõsta. Säilib avatuna vähemalt 3 kuud, võib igaks juhuks külmkappi panna kuid peaks olema ok ka toatemperatuuril.

Kuidas bittereid kasutada?

bitterid kui kõhukinnisuse ravimind

Kõhukinnisuse vastu võiks bitteritega teha paarikuise kuuri, et seedeelundkonna paremini käima panna.

Bitterit võetakse enne sööki, et seedimine toiduks ette valmistada ja käivitada. Tuleks võtta pipetitäis 5-10 minutit enne sööki ning hoida suus, et maitset võimalikult kaua tunda.

Kui oled söönud liiga raske toidukorra ning unustanud enne bittereid võtta, siis need käivitavad seedimise ka hiljem - võta bitterit siis kui meelde tuleb.

Bittereid võib tarvitada ka pikaajaliselt, sest mõrutaimed käivad hea seedimishügieeni juurde. Inimkond on aja jooksul toidust välja aretanud mõru maitse. Kunagi oli seda palju rohkem ja see on loomulik meie seedesüsteemile. Niisiis võib bittereid hea seedimise jaoks kasutada pikaajaliselt.

Kliendid bitteritest

KADRI ILVES - Seedimisnõrkuse absoluutne vastand on see olukord, mis tekib bitteri tarvitamisel, minu jaoks 🙂 Ja mul muidu olnud ikka vähene seedemahla eritus, vähene seedetuli. Kui on stressirohkem aeg, siis bitter tõmbab kõik sees käima ja ei lase seiskuda. Puhitusi ka ei lase tekkida!

ELE-REET EHELAID - Mul on seedimisega keerulised lood olnud aastaid ja erinevate asjadega katsetades oli mõju alati lühiaegne. Kui bitteritest lugesin olin skeptiline. Alguses ma ei kasutanud järjepidevalt ja ei saanud kohe mõjust aru, aga niipea kui suutsin leida viisi, kuidas järjepidev olla, oli mõju tugevasti tunda juba kolme päevaga. Ma ei mäletanud, millal mu seedimine on nii korras olnud. Seoses sellega, et ilmselt sain toidust rohkem kätte, vähenes minu lõputu söömine kõvasti, kui varem ma olin alati enne magama minekut näljas ja pidin midagi näksima, siis see kadus täiesti. Nii, et rahakotti hoiab ka lõpuks kokku, kui ei pea nii palju sööma enam

Proovi bittereid kõhukinnisuse vastu

Proovi järgi, kuidas mõru maitsega taimed sinu seedimise käima tõmbavad! Bitterid aitavad luua kergema tunde kõhus ning vähendada ebamugavust. Ära lase seedeprobleemidel oma elukvaliteeti mõjutada - proovi bittereid ja tunneta, mida mõrutaimed võivad sinu seedimisele ja üldisele heaolule pakkuda.

Loe ka: Kõhukinnisuse vastu – ülevaade põhjustest ja looduslikest lahendustest



Allikaid:

https://www.nhs.uk/conditions/laxatives/
https://www.healthline.com/health/constipation-medication

https://www.medicalnewstoday.com/articles/best-medication-for-constipation#summary

Osta bittereid siit

Proovi järele, kuidas mõru maitse Sinu seedimise käima paneb!
BITTEREID OSTMA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram