Artikli sisu
Mis on kõrvetised
Öösel tekkiv kõrvetis on ebameeldiv põletustunne rinnus, mis sageli kiirgab kaela või kurku. See tekib kui maost tõuseb hapet söögitorusse kuna alumine söögitoru sulgurlihas lõdvestub või ei tööta korrektselt. Maohape pääseb seega söögitorusse ja ärritab seda. Kõrvetised võivad tekkida pärast rasket sööki, lamades või kummardudes. Paljud inimesed kogevad aeg-ajalt kõrvetisi, kuid kui need esinevad sageli, võib see viidata gastroösofageaalsele reflukshaigusele (GERD), mille puhul kõrvetiste probleem on krooniline.
Miks kõrvetised just öösel peale tulevad?
Kui kannatad kõrvetiste all, tead, et põletustunne rinnus on alati ebameeldiv. Aga tekib küsimus, miks see just öösel hullemini tekib? Ajal, kui oled rahulikult ja tahaksid magada.
Selles võib süüdistada gravitatsiooni, mis ei tööta sinu kasuks, kui oled pikali. Kui sa istud või oled püsti, aitab raskusjõud toidul allapoole liikuda läbi söögitoru ja mao. Lamades raskusjõu abi kaob ning kõrvetised tekivad kergemini.
Kuigi iga inimese kogemus kõrvetiste puhul on veidi erinev, on enamikul inimestel kõrvetiste sümptomid päevasel ajal ja öösel. Paljudel on aga öösel raskem seda kontrollida.
Põhjused, miks kõrvetised tekivad öösel
Kõrvetised võivad öösel tekkida mitmel põhjusel:
- Horisontaalne asend: Kui magad, on sinu keha horisontaalasendis ja see soodustab maohappe liikumist söögitorusse, eriti kui sinu padi on madal. Gravitatsioon, mis ärkvel olles aitab hoida maohapet maos, ei toimi sama efektiivselt, kui oled lamavas asendis.
- Söömine enne magamaminekut: Kui sööd vahetult enne magamaminekut, ei pruugi toit olla pikaliheitmise ajaks jõudnud täielikult seedida. See tähendab, et maos on rohkem sisu, mis võib kergemini söögitorusse tagasi liikuda, põhjustades kõrvetisi.
- Lõõgastunud alumine söögitoru sulgurlihas: Une ajal võib sulgurlihas, mis on ringikujuline lihas söögitoru ja mao vahel ja hoiab maosisu maos, lõõgastuda. See võimaldab maohappel kergemini söögitorusse tõusta.
- Suurenenud kõhuõõnesisene rõhk: Kui magad, võib sinu kehaasend suurendada kõhuõõnesisest survet maole ja põhjustada happe tagasivoolu.
Mida teha, et kõrvetised öösel ei tekiks?
Kõrvetiste vältimiseks öösel on mitmeid nippe, mis aitavad vähendada maohappe tagasivoolu ja parandada une kvaliteeti:
- Kasuta enne sööki bittereid, eriti õhtuse söögikorra puhul. Bitterid on taimsed ekstraktid, mis leevendavad kõrvetisi ja toetavad seedimist. Bitterid stimuleerivad maomahla tootmist ning vähendavad refluksi sümptomeid. Regulaarne tarvitamine aitab seedimist parandada ning episoode vähendada.
- Ära söö hilja: Väldi söömist vähemalt kolm tundi enne magamaminekut. See annab enne pikaliheitmist kehale aega toitu seedida, vähendades maosisu tagasivoolu riski.
- Tõsta voodi peatsit Kui sul on sageli öösel kõrvetised, võib abi olla voodi peatsi tõstmisest umbes 15-20 cm võrra. See aitab gravitatsioonil hoida maohapet maos ja mitte lasta sel tõusta söögitorusse.
- Magamisasendi muutmine: Proovi magada vasakul küljel, kuna see asend võib aidata vähendada kõrvetisi öösel. Paremal küljel magamine võib soodustada maohappe liikumist söögitorusse.
- Väldi trigger-toiduaineid: Väldi enne magamaminekut toiduaineid ja jooke, mis sageli kõrvetisi tekitavad, nagu rasvased toidud, tsitrusviljad, vürtsikad toidud, kofeiin ja alkohol.
- Kaalujälgimine: Ülekaal võib suurendada kõhuõõnesisest survet ja soodustada kõrvetiste tekkimist. Kaalu langetamine võib aidata leevendada sümptomeid. Bitterid on ka siin abiks, aidates vähendada magusaisu.
- Väldi alkoholi ja suitsetamist: Nii alkohol kui ka suitsetamine võivad lõõgastada alumist söögitoru sulgurlihast, mis võimaldab maohappel kergemini tõusta söögitorusse.
- Proovi enne magamaminekut rahustavaid tegevusi, nagu meditatsioon või hingamisharjutused - need aitavad vähendada stressi, mis on samuti üks kõrvetiste esilekutsujaid.
Need nipid aitavad vähendada maohappe tagasivoolu öösel, pakkudes leevendust kõrvetistele ja paremat une kvaliteeti.
Mis on bitterid?
Bitterid on taimsed ekstraktid. Mõru maitsega taimed on inimkonda läbi aastatuhandete seedimisel aidanud. Vimaste aastasadadega on see harmooniline taimedega koostoimimine unustusse jäänud, kuid inimese keha ja seedesüsteem toimib ikka samamoodi nagu varemgi. Mõru maitse stimuleerib tugevalt kõiki seedeorganeid töötama maksimaalsel viisil ja nii nagu looduse poolt ette nähtud ning teeb seedimise korda.
Uuringud on näidanud, et mõrutaimete mõju algab keelelt – mõru maitse viib signaali kõigepealt ajusse. Aju aga saadab selle läbi uitnärvi edasi seedeelundkonnale. Selle peale käivitub magu ja hakkab tootma maohapet, mille rolliks on toit efektiivselt lagundada. Piisav maohape on kriitiliselt vajalik toitainete imendumiseks ning toidu edasiseks seedimiseks.
Tugev maohape on oluline ka kõrvetiste vältimiseks. Kõrge maohape signaliseerib söögitoru sulgurlihasele, et see peab sulguma ning toit ei tule üles. Maohappe tootmise toetamine on kõrvetiste vähendamiseks väga oluline.
Mõru maitse käivitab ka järgnevad seedimise etapid. Maks hakkab aktiivselt tööle, et toota sappi ning sapipõis väljutab seda vajalikus koguses. Kehva seedimise puhul on sapipõis tihti umbes, sapp ei voola korralikult ning sellega seoses jäävad rasvad lagundamata ja seedimine muutub aeglaseks. Samamoodi käivitavad bitterid ka pankrease töö ning seedesüsteem toodab aktiivselt toidu lagundamiseks vajalikke seedeensüüme.
Kuna mõru maitse stimuleerib tervet soolestikku, siis hakkab paremini tööle soolte peristaltika, mis liigutab toitu edasi, nii et see ei jää päevadeks soolestikku hapnema. Bitterid tõstavad seedimiskiirust ning toidu aktiivset edasiliikumist erinevates seedimisetappides. Tulemuseks on kergem tunne ning vähem kõhukinnisust ja muid seedehäireid.
Kui seedeorganid korralikult töötavad ja toit ei istu soolestikus kaua, loob see parema keskkonna ja tingimused ka heade bakterite elutsemiseks soolestikus. Seega paraneb aegapisi soolestiku mikrofloora olukord, mis omakorda parandab seedesüsteemi tervist.
Bitterid on looduslik abivahend, mis leevendab kõrvetisi nii päeval kui öösel ning samal ajal tõstab kogu seedeelundkonna tervist ning seedimise toonust. Lisaks vähendab ka magusaisu!
Peale mõru maitse on bitteritesse kombineeritud taimedel aga ka palju muid seedimist soodustavaid omadusi.
Millest bitterid on tehtud?
Bitterid on mõru maitsega taimeekstraktid. Nendesse on kokku valitud seedimist leebelt kuid tõhusalt toetavad taimed
TAKJAJUUR
Tugev antioksüdant, toetab seedimist, vähendab põletikulisust
VÕILILLEJUUR
Stimuleerib maksa tööd, aitab häid baktereid, väljutab mürke
APTEEGITILL
Paneb tööle seedeensüümid, puhituste vastu
EMAJUUR
Mõrutaimede "kuningas", vähendab magusaisu, tõstab maohapet ja sapi tootmist
INGVER
Kõhuvalu ja iivelduse vastu, aitab kaalu alandada, alandab kolesterooli ja veresuhkrut
KADAKAMARJAD
Antioksüdant, tugevalt põletikuvastane, võitleb halbade bakteritega
PIPARMÜNT
Aitab toitu (eriti rasvasid) paremini seedida, vähendab gaase ja kõhukrampe
ARTISHOKK
Toetab maksa, parandab toidu seedimist ja heade bakterite tasakaalu, vähendab seedehäireid
Kuidas bittereid kasutada?
Refluksi leevendamiseks võiks bitteritega teha paarikuise kuuri, et seedeelundkonna paremini käima panna.
Bitterit võetakse enne sööki, et seedimine toiduks ette valmistada ja käivitada. Tuleks võtta pipetitäis 5-10 minutit enne sööki ning hoida suus, et maitset võimalikult kaua tunda.
Kui oled söönud liiga raske toidukorra ning unustanud enne bittereid võtta, siis need käivitavad seedimise ka hiljem - võta bitterit siis kui meelde tuleb.
Kui kõrvetised käivad tihti öösel, siis on oluline kindlasti õhtuse söögikorraga bittereid võtta, nii enne kui ka peale sööki.
Bittereid võib tarvitada ka pikaajaliselt, sest mõrutaimed käivad hea seedimishügieeni juurde. Inimkond on aja jooksul toidust välja aretanud mõru maitse. Kunagi oli seda palju rohkem ja see on loomulik meie seedesüsteemile. Niisiis võib bittereid hea seedimise jaoks kasutada pikaajaliselt.
Kliendid bitteritest
Mulle endalegi üllatuseks olen väga paljudelt klientidelt saanud tagasisidet, et bitterid aitavad kiirelt ja väga tõhusalt kõrvetisi vähendada.
INDREK ANDEMA
Väga hea ja mõnus abiline. Varem olin hädas kõrvetiste ja refluksiga aga peale bitteri kasutamist pole poole aasta jooksul kordagi probleeme olnud.
Kannatab ka teravamad toidud ära.
Õunaäädika variant on minu lemmik aga ka alkoholiga on mõnusa maitsega.
Uus pudel on ka väga ilusa disainiga 😉
Proovi bittereid kõrvetiste vastu
Proovi järgi, kuidas mõru maitsega taimed aitavad toitu paremini seedida ja vähendavad kõrvetisi! Bitterid aitavad luua kergema tunde kõhus ning vähendada seedehäireid.
Allikad:
https://health.clevelandclinic.org/why-does-your-heartburn-always-seem-worse-at-night
https://khealth.com/learn/heartburn/at-nigh/
https://centreforgastrointestinalhealth.com.au/resources/wake-up-with-heartburn/